Din adamları cüpbeleriyle protesto eylemindeydi

İmam ve müezzinler yasalarından kaynaklanan sorunların aşılması ve çağdaş bir yasaya kavuşturulmaları talebiyle yine eylem yaptı…

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN)’de örgütlü imam ve müezzinler Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Yönetim Kurulu Başkanı Işılay Arkan’ın kendilerini hedef alan bazı sözlerini de eleştirerek, Başbakanın, Arkan’ı görevden almasını talep etti.

KAMU-SEN Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, din görevlilerinin eylemi sırasında basına yaptığı açıklamada, eylemlerinin boyut değiştirerek süreceğini, her çarşamba da Başbakanlık önünde eylem yapacaklarını söyledi.

1993’te yürürlüğe giren Din İşleri Teşkilat Yasası’nın geçersiz ve çağdışı olduğını ifade eden Özkardaş, din görevlilerinin camilerin tuvalet temizliğini dahi yapmak zorunda kaldığını, yılın her günü tatil günleri dahil görev yaptıklarını ve özveriyle çalıştıklarını anlattı.

Özkardaş, Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Yönetim Kurulu Başkanı Arkan’ın, Başbakan İrsen Küçük’ü yanılttığını öne sürerek, oysa Başbakanın, din görevlilerinin taleplerini makul ve mantıklı bulduğunu ve yasa değişikliği yönünde yasa çalışması yapılması talimatı verdiğini kaydetti.

Işılay Arkan’ı, “din görevlilerini tehdit etmeye kalkışmaması yönünde uyardıklarını” ifade eden Mehmet Özkardaş, “Biz çağdaş, Atatürkçü din adamı istiyoruz. Din adamlarının kapı arkasında yetişmesini istemiyoruz. Sayın Başbakana elimiz uzalıdır. Ama eli yumruk olan Vakıflar Yönetim Kurulu ile anlaşamayız. Sayın Başbakan onları bir kenara alıp bu sorunu çözmeli, aksi halde eylemlerimiz artarak ve boyut değiştirerek sürecek” diye konuştu.

Özkardaş, KKTC’deki camilerde görev yapan halen 247 imam ve müezzinden sadece 24’ünün kadrolu olduğunu da belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.