Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul: KPSS skandalını partili kurumlar yarattı

KPSS’deki skandal büyürken Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, “Bu duruma bizi partili kurumlar getirdi” dedi. Yeni iddilar ise cevap bekliyor.

KPSS’deki soru sızdırılması skandalının ardından ÖSYM Başkanı görevden alınırken, sınavın yenilenmesi kararı alındı. İktidarın merkezi sınavlardaki şaibeler ve mülakat sistemiyle kadrolaşmasına ilişkin tartışmalar büyürken, Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, bugün yaşadığımız kirliliğin bürokrasinin, bürokratların da suça ortak olduğunu gösterdiğini belirterek “Partili Cumhurbaşkanlığı, partili ÖSYM’yi yaratmıştır, partili TÜİK’i, partili MEB’i yaratmıştır. Yenilenecek sınavlarda güven verecek tedbirler alınmalı” ifadelerini kullanarak kalıcı çözümün sınavsız bir eğitim sistemi olduğunu söyledi.

Şaibe iddialarının ardından iptal edilen KPSS’de sular durulmuyor. Daha önce lise, üniversite ve kamuda yerleştirme sınavlarına yönelik şaibeleri kabul etmeyen iktidar, bu kez harekete geçti. ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alınarak soruşturma başlatıldı. Yerine atanan Bayram Ali Ersoy ise sınavın iptal edildiğini, yapılacak oturumların da ertelendiğini duyurdu. Ersoy’un göreve gelince kapattığı sosyal medya hesabında İsmailağa Cemaati ile ilgili paylaşımları, öte yandan KPSS’de soruları daha önce yayınladığı için tepkilerin odağındaki Yediiklim Yayınevi’nin iktidarla ilişkileri dikkat çekti. Yaşananlar iktidar içerisinde yeni bir kavga mı ortaya çıktığı sorusunu akıllara getirdi.

“PARTİLİ ÖSYM, PARTİLİ MEB YARATTILAR”
KPSS skandalı konusunda Meclis Araştırması ile hakikatin ortaya çıkarılması gerektiğini ifade eden Eğitim Sen Başkanı Nejla Kurul, yeni ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy’un sosyal medya hesabını kapatarak saklamaya çalıştığı bir cemaatle ilgili paylaşımlarının yeni kaygılara neden olduğunu ifade etti. Bürokrasinin düzenleme yaparken toplumun her kesimiyle görüşmesi gerektiğine vurgu yapan Kurul, “Ancak bu görüşmelerin sonunda kamu yararını gözetecek biçimde çalışmalar sürdürülebilir. İlkemiz şudur; kamu kurumları, ÖSYM siyasal partilerin, şirketlerin, baskı gruplarının güdümünde olamaz. Kamu kurumlarını yozlaşmayı bırakın çürümenin eşiğine getirmiştir. Bugün yaşadığımız kirlilik bürokrasinin, bürokratların da suça ortak olduğunu göstermektedir. Partili Cumhurbaşkanlığı, partili ÖSYM’yi yaratmıştır, partili TÜİK’i, partili MEB’i yaratmıştır” dedi. ÖSYM’de sorularının hazırlanması, saklanması, soru kitapçıklarının dağılımında kamuoyunun güvenini sağlayacak bir sistemin oluşturulması gerektiğine vurgu yapan Kurul, “Güven verecek bir yapılanma olmazsa ertelenen sınavlar için de kaygılar devam edecek. Ancak bu sorunları yaratanlar bu konuda çözüm üretemez. Kamuda işe alma ve yükseltmede yapılacak sınavlar görece güvenin tesis edildiği zamana dek yapılmamalı ertelenmelidir” ifadelerini kullanarak KPSS soruşturmasının geçmişteki YKS, TUS, ALES, YDS gibi sınavları da kapsayacak biçimde genişletilmesi gerektiğini söyledi. Hırsızlığın iktidarı değiştirecek büyüklükte olduğuna dikkat çeken Kurul, Milli Eğitim Bakanı’nın da istifa etmesi ve mülakatların kaldırılması gerektiğini söyledi.

BÜROKRASİDE VE YANDAŞ SENDİKACILIKTA ÇÜRÜME
Soruların sızdırıldığı yayınevinin Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen’e MEB’te yöneticilik sınavı için hizmet vermesi, bakanlığa iş yapması ve Bakan Soylu ile fotoğraf paylaşması gibi konuları hatırlatarak ‘Devletin bu kadar önemli hale getirilen sınavlarda özel sektörle böyle ilişkilere girmesi aynı sorunlara yol açar mı?’ diye sorduğumuz Kurul şunları söyledi: “Kamu kurumlarının, bürokratların özel sektörler, şirketlerle ilişkiye girmesi kabul edilemez. Ancak yeni devlet elitlerinin bırakın büyük güçlü şirketlerle bağı olması, mafya ile ilişkili insanlarla bile fotoğrafları ortaya çıkmıştır. İçişleri Bakanı Soylu’nun Yediiklim Akademisinin, yayınevinin açılışında ne işi vardır? Bir sendikanın Eğitim Kurumları Yönetici Sınavı için Yediiklim akademi ile bağlantı kurması yanlıştır. Bütün bunlar bürokraside ve yandaş sendikacılıktaki çürümeyi ortaya koymaktadır” dedi.

TÜM SORULARI DOĞRU YAPANLAR KİM?
İptal edilen sınav kararıyla birlikte devam eden KPSS soruşturması devam ediyor. CNN TÜRK muhabiri Arda Erdoğan ise 2 dershaneye giden bazı adayların bütün soruları doğru yaptığı iddialarını gündeme getirdi. İlk bulgulara göre Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavıyla, KPSS ilk oturumunda yer alan bazı soruların aynı olduğu tespit edildi. Habertürk’ten Bülent Aydemir’in haberine göre, yetkililer “Yediiklim yayınevinin deneme sınavıyla KPSS’de bire bir aynı olan ya da birbirine benzeyen soru sayısı iddia edildiği gibi 20 değil. 3-5 soru diyebiliriz. Sınav soruları başka yayınevlerinin sorularıyla da karşılaştırılacak” açıklaması yaptı. Öte yandan eğitim uzmanları sorularda şifreleme yapıldığı iddialarını gündeme getirdi. EVRENSEL

2627360cookie-checkEğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul: KPSS skandalını partili kurumlar yarattı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.