El-Kaide: IŞİD ile ilgimiz yok

El Kaide’nin açıklamasında, IŞİD’in el-Kaide’nin bir parçası olmadığı belirtildi.

Örgütün liderlerinden Eymen El-Zevahiri, Mayıs ayında Irak merkezli IŞİD’in Suriye’deki el-Kaide’yle bağlantılı el-Nusra Cephesi ile birleşme önerilerine karşı çıkmıştı.

O tarihten bu yana IŞİD, diğer muhalif grupları hedef alan saldırıları ve sivillere yönelik kötü muameleler nedeniyle Esad muhalifi gruplar tarafından da suçlanıyor.

Çoğunluğunu yabancı savaşçıların oluşturduğu IŞİD ile Batı’nın desteklediği muhalif ve İslamcı gruplar arasında çıkan çatışmalarda şu ana kadar 2 bin 300’den fazla kişinin öldüğü belirtiliyor.

Pazar günü IŞİD örgütünden bir intihar eylemcisinin Halep’te düzenlediği saldırıda 16 İslamcı militanın öldüğü bildiriliyor.

Cumartesi günü de Halep’te IŞİD’in düzenlediği iki intihar saldırısında aralarında Tevhid Tugayları’nın üst düzey bir komutanının da bulunduğu 26 kişi öldü. Aynı gün Sukuru’ş-Şam adlı örgütün ileri gelen komutanlarından biri de Hama kentinde IŞİD’in kurduğu pusuda hayatını kaybetti.

Suriye’nin yanısıra Irak’ta da etkin olan IŞİD geçen ay Irak’ın Felluce kentinde kontrolü ele geçirmişti. Irak ordusu, hafta sonu yaptığı açıklamada, kentin kontrolünü geri almak için örgüte karşı saldırıda bulunacağını açıkladı.

IŞİD’in militan grupların bir şemsiye örgütü olan Irak İslam Devleti’nden koparak büyüdüğü, 2011 ortasında da el-Nusra Cephesi’nin oluşumuna yardım ettiğine inanılıyor.

Geçen yıl Nisan ayında Irak İslam Devleti’nin lideri Ebu Bekir el-Bağdadi, kendi örgütünün el Nusra ile birleşerek Irak Şam İslam Devleti’ni kurduğunu açıklamış, ancak bu iddia hem el-Nusra lideri Ebu Muhammed el-Culani hem de el-Kaide lideri Zevahiri tarafından reddedilmişti.

El-Kaide Suriye’deki temsilcisi olarak el-Nusra’yı gösteriyor.

‘İsyan hareketine zarar veriyor’El Nusra ve IŞİD strateji ve Suriye’nin geleceğine ilişkin görüşleri açısından da farklılaşıyor.

El Nusra diğer muhalif gruplarla daha iyi ilişkiler geliştirerek Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimini devirmeye çalışıyor. IŞİD ise kontrolündeki bölgeleri genişleterek son derece katı bir şeriat yönetimi uygulamaya çalışıyor.

El Kaide ise açıklamasıyla IŞİD’le arasında herhangi bir bağ bulunmadığını bir kez daha vurgulama ihtiyacı duymuş görünüyor.

El Kaide IŞİD’le herhangi bir bağının bulunmadığını belirtmekle yetinmeyerek, “IŞİD’in eylemlerinden sorumlu olmadığının da” altını çizdi.

Doha’daki Brookings Merkezi’nden Charles Lister, El-Kaide’nin açıklamasını örgütün Suriye’deki cihatçılar arasında otoritesini yeniden kurma çabası olarak değerlendiriyor.

Fransız Haber Ajansı AFP’nin sorularını yanıtlayan Lister, IŞİD’in eylemlerine devam etmesinin beklenebileceğini belirterek, muhalifler arasındaki çatışmaların Suriye’de isyan hareketine zarar verdiğini söyledi.

Lister, farklı gruplar arasındaki çatışmalar nedeniyle muhaliflerin Suriye’de zafer elde etmelerinin mümkün olmadığını da savundu.

1409350cookie-checkEl-Kaide: IŞİD ile ilgimiz yok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 + 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.