Erdoğan’ın konuştu kur rekor kırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün akşam saatlerinde faiz oranlarıyla ilgili açıklamalarının ardından Dolar/TL kuru, 8,80’i aşarak tüm zamanların en yüksek düzeyini gördü.

Erdoğan, TRT’de katıldığı programda, büyümenin devamı ile enflasyonun tek haneli rakamlara indirilmesi arasında direkt bir bağlantının kurulamayacağını belirtti.

Erdoğan, “Yani bu konuda ben yine aynı iddianın peşindeyim. Hatta bugün de Merkez Bankası Başkanımızla görüştüm. Yani bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart, onun için de yani Temmuz-Ağustos, buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın” dedi.

Erdoğan’ın sözlerinin ardından lirada sert bir değer kaybı görüldü.

Dolar/TL kurunun bir yıllık seyri. . .
Bloomberg haber ajansının verilerine göre lira, gelen ilk satışlarla dolar karşısında başta yaklaşık yüzde 4 değer kaybetti ve Dolar/TL kuru 8,80 ile tüm zamanların en yüksek düzeyini gördü. Liranın yılbaşından bu yana değer kaybı yüzde 15’i aştı.

Reuters haber ajansı ise sabah Asya piyasalarında ilk işlemlerde kurun bir ara 8,88’e kadar yükseldiğini bildirdi.

Gün içinde biraz toparlanan kur, 8,60 seviyesinin üzerinden işlem görmeye başladı.

Türk Lirası, bir süredir Merkez Bankası’nın bağımsızlığına yönelik kaygılar, cari açık ve piyasa tarafından sıradışı olarak görülen, genel kabul gören anlayışın dışında kalan ekonomi politikalarının yarattığı olumsuz baskı altında bulunuyor.

Lira, yılbaşından bu yana en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimi konumunda.

Genel kabul gören ekonomi görüşüne göre, enflasyonun yüksek seyrettiği dönemlerde tüketimi azaltmak ve tasarrufu teşvik etmek için faizlerin artırılması gerekiyor. Bu yöntemle enflasyonun aşağı çekilmesi hedefleniyor.

Ancak Erdoğan, faiz oranları ile enflasyon arasında doğru orantılı bir ilişki olduğunu, enflasyonu düşürmek için faizlerin aşağı çekilmesi gerektiğini savunuyor.

2518810cookie-checkErdoğan’ın konuştu kur rekor kırdı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.