Fatih Akın East End Film Festivali’ndeydi

Londra’da bu yıl 17’nci kez düzenlenecek East End Film Festivali’nde (EEFF) Türk ve Kürt filmleri de yer alacak. Festivalde Fatih Akın’ın Altın Küre ödüllü filmi In teh fade (Paramparça) filmi de gösterildi. Akın’ın festival kapsamında kendi sineması üzerine sohbet edeceği bir etkinlik de düzenlendi.

11-29 Nisan 2018 arasında düzenlenen festival bu yıl ilk kez Londra Kürt Film Festivaliyle ortak gösterimler düzenliyor. Bu işbirliği kapsamında Avusturya’da yaşayan genç Kürt yönetmen Hüseyin Tabak’ın ünlü Kürt yönetmen Yılmaz Güney’in hayatı ve sanatı hakkında yaptığı The Legent of the ugly king (Çirkin Kral Efsanesi) belgeseli ile Irak Kürdistan’ında doğan ve yaşamını Berlin’de sürdüren genç Kürt kadın yönetmen Soleen Yusef’in yaptığı ilk uzun metrajlı film olan ve ölen annelerinin cenazesini vasiyet ettiği yere gömmek üzere Almanya’dan yola çıkarak  Güney Kürdistan’a giden 3 kardeşin bu vasiyeti yerine getirmek isterken yaşadıklarını anlatan House without roof (Çatısız ev) filmi gösterilecek. Kürt sinemasının gelecek vadeden her iki genç yönetmenide soru ve cevap bölümleri için gösterimlerden sonra Londra’da seyirciyle buluşacaklar.

EEFF programında ayrıca Türkiyeli kadın yönetmen Reyan Tuvi tarafından yapılan ve Rojava’nın Kobani şehrinin Maheser köyünde çektiği NO PLACE FOR TEARS isimli belgeselide gösterilecek. Yönetmen Reyan Tuvi’nin gösterime katılması bekleniyor.

FATİH AKIN LONDRA’DAYDI

EEFF’nin bu yıl ki programında ayrıca Almanya’da yaşayan Türkiyeli yönetmen Fatih Akın’ın yönettiği, başrollerinde Diane Kruger’e yer veren Altın Küre ödüllü In teh fade (Paramparça) filmi de gösterildi. Yönetmen Fatih Akın da Londra’da yapılacak olan gösterime katılarak seyirciyle buluştu. EEFF programı çerçevesinde ayrıca Fatih Akın ile kendi sineması üzerine sohbeti içeren ayrı bir etkinlik de düzenlendi.

“DAHA” 25 NİSAN’DA

Festivalde gösterilecek bir diğer film ise son aylarda Türkiye’de ses getiren en önemli filmlerden birisi olan ve Hakan Günday’ın romanından yönetmen Onur Saylak tarafından sinemaya uyarlanan bol ödüllü film More (Daha) olacak.

EEFF programı kapsamında gösterilecek olan filmler şöyle:

THE LEGEND OF THE UGLY KING (ÇİRKİN KRAL EFSANESİ) : 15 Nisan 2018 pazar günü saat 15.00’te Curzon Aldgate Sineması ( Goodman’s Fields, 2 Canter Way, London E1 8PS ) . Yönetmen Hüseyin Tabak gösterim sonrası soru ve cevap bölümüne katılacaktır.

HOUSE WITHOUT ROOF (ÇATISIZ EV ): 15 Nisan 2018 pazar günü saat 18.00’de Richmix sinemasında (35-47 Bethnal Green Rd, London E1 6LA) . Yönetmen Soleen Yusef gösterim sonrası soru ve cevap bölümüne katılacaktır.

NO PLACE FOR TEARS : 21 Nisan 2018 Cumartesi günü saat 20.45’te Richmix sinemasında (35-47 Bethnal Green Rd, London E1 6LA) . Yönetmen Reyan Tuvi’nin gösterim sonrası soru ve cevap bölümüne katılması beklenmektedir.

IN THE FADE (PARAMPARÇA) : 14 Nisan 2018 Cumartesi günü saat 18.00’de Rio Sinemasında (107 Kingsland High St, London E8 2PB) . Yönetmen Fatih Akın gösterim sonrası soru ve cevap bölümüne katılacaktır.

DAHA (MORE): 25 Nisan 2018 Perşembe günü saat 18.30’da Rio Sinemasında (107 Kingsland High St, London E8 2PB).

East End Film Festivali kapsamında gösterilecek olan bu filmleri izlemek için biletlerin önceden EEFF’nin “http://www.eastendfilmfestival.com “internet adresinden alınabileceği açıklandı.

 

2178290cookie-checkFatih Akın East End Film Festivali’ndeydi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.