Halil Falyalı cinayetiyle ilgili soruşturma: ‘Olayı çözen eldiven’

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Halil Falyalı’nın öldürülmesiyle ilgili soruşturmaya dair detayları anlattı. “Olay bölgesinde yere atılmış bir çift, markalı eldiven bulundu. Mağaza görevlisi alıcıyı hatırladı” dedi.

Türkiye’de adı organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ifşalarıyla gündeme gelen kumarhane işletmecisi Halil Falyalı’nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) suikast sonucu hayatını kaybettiği süreçle ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor.

Son olarak Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, olay yerine atılan bir çift eldivenin soruşturmayı nasıl geliştirdiğini anlattı.

“KKTC’de olay pek olmadığı için polis de rahattır. Ancak Halil Falyalı’nın uzun namlulu silahlarla ateş edilerek öldürülmesi, olay yerinde silahın bulunmaması, MOBESE ve başka kamera kayıtlarının olmaması, cinayetin kolay kolay çözülemeyeceği izlenimi yarattı. Söylenen hep, ‘Çok profesyonelce işlenmiş cinayet’ sözleriydi” diyen Öztürk, şunları kaydetti:

“Olay bölgesinde yere atılmış bir çift, markalı eldiven bulundu. Belki ilk anda bir anlam ifade etmeyebilir ama, polis için önemli bir suç kanıtıydı.

‘MAĞAZA GÖREVLİSİ SATICIYI HATIRLADI’
Zaten polislik de orada başlıyor. Bu eldivenden yola çıkıp bazı kişilere ulaşmanın mümkün olabileceği düşünüldü. Polis sabahı bile beklemedi. Uluslararası üne sahip marka ve aynı isimle Girne’de bulunan mağaza üzerinden yola çıktı. Belki de ilk kez kullanılan ve sonra atılan bu eldiveni kim almıştı. Mağaza görevlisi alıcıyı hatırladı. Ayrıca kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu bu kişinin eldiven aldığı da belgelendi. İşte, düğüm çözülmeye başlanmıştı.

Falyalı cinayetinin faillerinin sürat teknesiyle kaçtığı iddialarına yalanlanmaFalyalı cinayetinin faillerinin sürat teknesiyle kaçtığı iddialarına yalanlanma

Önce Batmanlı Ömer Tunç yakalandı. Cinayet akşamı nerede, kiminle olduğu araştırılırken, Mustafa Söylemez adına ulaşıldı. Söylemez, cinayet sabahında uçakla Türkiye’ye dönmüştü. Onun yakalanması ve sorgulanması için KKTC polisi, KKTC’de görevli Türkiye’nin Emniyet Müşaviri ve İrtibat görevlisi aracılığıyla Mustafa Söylemez’in yakalanmasını istedi. Bu arada cinayette kullanılan Kalaşnikof silahlar ve tabanca aranıyordu. Anlaşılıyor ki silahlarda parmak izi bırakmamak için eldivenler kullanılmıştı. ‘Söylemez Kardeşler’ adı ilk çıktığı günlerde, örgütün başında bir doktor bulunduğunun belirlenmesi şaşkınlık yaratmıştı.”

MAHKEME BAŞKANI NE DEDİ?
Öztürk, Söylemezler grubunu Ankara’da yargılayan 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nihat Varol’un kendisine şunları söylediğini aktardı:

“Söylemezler grubu 1999 yılında ilk cezayı, başkanı olduğum mahkemeden almıştı. Hatta avukatları askeri okulda aynı dönemde okuduğumuz, sonradan hukuk fakültesini bitirip hakim olan, emekliye ayrıldıktan sonra avukatlık yapmaya başlayan bir dostumdu. Beni, Hakimler Kurulu’na bile şikayet etmişti. Devletin derinliklerine kadar uzanan ilişkileri var. Baş edebilmek galiba mümkün değil. Organize suç örgütlerinin önde gelenlerinin bir çoğu şu anda siyasilerin kankası ve serbest. Bazılarına devlet koruma çakarlı araç ve koruma tahsis etmedi mi?”

‘HİÇBİR CİNAYETİN KARANLIKTA KALMAMASI GEREKİYOR’
Sözcü yazarı, şu yorumunu dile getirdi:

“Bunları Sedat Peker açıklamasa ‘Söylentidir’ deyip gelip geçecektik. Koruma verilen de, koruma veren de bunu doğrulamalı. Cinayetle bağlantılı olduğu gerekçesiyle Türkiye ve KKTC’de yakalananlarla ilgili çalışmalarda sona gelindi. Hiçbir cinayetin karanlıkta kalmaması gerekiyor… Çocuklarını ekranda gördüğümde açıkçası içim parçalandı.”

2584930cookie-checkHalil Falyalı cinayetiyle ilgili soruşturma: ‘Olayı çözen eldiven’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.