Hayvan öldürmenin bedeli 500 lira!

HAYTAP tarafından organize edilen protesto gösterileri Pazar günü saat 13.00’te başlayacak. HAYTAP, hayvanlara yapılan işkence ve vahşetin TCK kapsamına alınması için TBMM’ye çağrıda bulundu.

KEDİ KATİLİ SERBEST BIRAKILDI, HAVYANSEVERLER İSYAN ETTİ

Eskişehir’de üniversite öğrencisi C.A, bir kafeden edindiği kediyi vahşice öldürerek, dehşet verici cinayeti videoya kaydederek sosyal medyada paylaştı. Sosyal medyada hızla yayılarak büyük tepkilere neden olan katliam görüntülerinin ardından yurtaşların talebiyle harekete geçen Eskişehir polisi, kedi cinayetini işleyerek görüntüleri paylaşan C.A’yı ikamet ettiği Bartın’da gözaltına aldı. Ancak kabahatler kanununa göre 500 lira para cezasına çarptırılan öğrenci C.A, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

‘HAYVANLARA YAPILAN İŞKENCE TCK KAPSAMINA ALINSIN’

Kedi katili gencin serbest kalmasının ardından bir açıklama yapan Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), hayvanlara yönelik her türlü şiddetin Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamına alınmasını talep ederek basın açıklaması yaptı. Hayvanlara işkence ve vahşet yapılmasının, yere tükürmek ya da yasak yerde sigara içmek gibi basit eylemlerle aynı kapsamda değerlendirilerek ‘kabahat’ olarak görüldüğüne dikkat çekilen HAYTAP açıklamasında, hakim ya da savcının vicdanen istese de hayvanlara işkence uygulayanlara ceza veremedikleri kaydedildi.

VAHŞİ CİNAYET CEZASIZ KALMASIN

Hayvan öldürmekle insan öldürmek arasında yalnızca bir adım olduğu vurgulanan açıklamada, Bütün katillerin ve toplum düşmanlarının mazisinde hayvanlara yapılan işkence vardır. Caniler katiller öldürmeyi hayvanları öldürerek öğrenmişlerdir. Bu gerçekler ışığında TBMM den somut bir talebimiz var. Hayvana işkence yapan, vahşet uygulayan, onun yaşam hakkını gasp eden kişiler hapisle cezalandırılsın. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ‘kabahatler’ kapsamından çıkıp, ‘Türk Ceza Kanunu’ kapsamına alınsın. Bu kediyi vahşice öldüren bu sapık katil, mutlaka adalet önüne çıkartılmalı, yargılanmalı ve ceza almalıdır” görüşüne yer verildi.

KAŞLI HAYVAN DOSTLARI DA EYLEME DESTEK VERİYOR

Öte yandan Kaş Hayvan Dostları Derneği de HAYTAP’ın eş zamanlı eylemine destek vereceğini duyurdu. Kaşlı hayvanseverler, Pazar günü saat 13.00’te Kaş Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak olan protesto ve basın açıklamasına bölgedeki tüm hayvanseverlerin destek vermesi çağrısında bulundu.

Kedi katili C.A’nın ürkütücü fotoğrafları medyada paylaşıldı

HAYTAP kedi cinayetini protesto etmek için Pazar günü eş zamanlı eylem yapacak

1560350cookie-checkHayvan öldürmenin bedeli 500 lira!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.