Köprüçay’da HES cinayeti bitmiyor!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Değirmenözü köyünde Kasımlar Barajı ve HES’te nehir yatağına verilmesi gereken can suyu kesilince nehir kurudu, binlerce balık öldü…

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Değirmenözü köyünde bulunan Kasımlar Barajı ve HES’e ait santralden nehir yatağına verilmesi gereken can suyu kesilince binlerce balık öldü. Çevresel akışın kesildiği nehir yatağı onlarca kilometrelik kısmı kurudu. Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın sınırını oluşturan Köprüçay’ın bu bölümünde yaşanan HES cinayetine tepki gösteren köylüler, doğal yaşamın bütünüyle tehlike altında olduğuna dikkat çekerek önlem alınmasını talep etti. Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu’ndan yapılan açıklamada ise Gülsan Holding bünyesinde faaliyet gösteren Kasımlar Barajı ve HES projesinin 2012 yılından bu yana Antalya ve Isparta illeri sınırları içinde birçok çevresel ve sosyal yıkıma yol açtığına dikkat çekerek, “Değirmenözü’ndeki balık ölümleri ve nehir yatağının kurutulmasına ilişkin ivedilikle yasal işlem başlatılmasını ve sorumlular hakkında gereğinin yapılmasını talep ediyoruz” denildi.

Antalya ve Isparta sınırlarında inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES Projesi, 2016’da su tutmaya ve deneme üretimine başladı. Isparta’da Ayvalı Çayı, Antalya’da ise Köprüçay adını alan su kaynağını kullanarak üretim yapan Kasımlar Barajı ve HES’in neden olduğu çevre sorunları bir türlü bitmiyor.

HES YÜZÜNDEN NEHİR KURUDU, BİNLERCE BALIK ÖLDÜ

Manavgat ilçesine bağlı Değirmenözü köyünde bulunan HES ünitesinden nehir yatağına bırakılması gereken can suyunun bırakılmadığını iddia eden köylüler, nehir yatağının kuruduğunu ve binlerce balığın öldüğünü öne sürdü. Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Kasımlar Barajı ve HES projesi ilgilileri ise nehir yatağına bırakılan can suyunun kesilmediği görüşünü savundu.

İKİ İLDE 6 KÖYÜ ETKİLEYEN HES PROJESİNİN SORUNLARI BİTMİYOR

Değirmenözü köyünden geçen Köprüçay, aynı zamanda Köprülü Kanyon Mili Parkı’nın da sınırını çiziyor. Gülsan Holding’e ait olan Kasımlar Barajı ve HES Projesi, bu bölgede iki ilin sınırında inşa edildi. Köprüçay’ın yukarı havzasında, Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Kasımlar ve Darıbükü köylerinde, vadinin güneyinde ise Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Değirmenözü köyünde iki ayrı HES ünitesi bulunan proje ayrıca birçok köyü de etkiledi. Ancak inşasına başlandığı 2012 yılından bu yana HES projesinin neden olduğu sorunlar bir türlü bitmedi.

BARAJ ZEMİNİNE AYLARCA BETON ENJEKTE EDİLDİ

Geçtiğimiz Ocak ayında Kasımlar Barajı’nın mansabından nehir yatağına akan yoğun çimento büyük kirliliğe neden olmuştu. Barajın zemininde çatlaklar oluştuğu ve beton enjekte edildiği öne sürülürken aylarca devam eden bu işlem Köprüçay’ın bu bölümünün uzun süre gri akmasına neden olmuştu.

KÖYLÜLER UYARDI: ‘BALIKLAR ÖLDÜ BÜTÜN CANLILAR TEHLİKEDE’

Kasımlar Barajı ve HES şimdi de balık ölümlerine neden oldu. Projenin Değirmenözü ünitesinden nehir yatağına bırakılması gereken can suyunun bırakılmadığını öne süren köylüler, binlerce balığın öldüğünü belirterek önlem alınmasını istedi. Değirmenözü köylülerinin sosyal medyadan yaptığı çağrıda şöyle denildi: “Yukarıda bulunan baraj ve hidroelektrik santrali Köprüçayın dere yatağına can suyu salmadığı için dere yatağında susuz kalan canlılar, başta balıklar olmak üzere ölmeye başlamıştır. Eğer dere yatağına can suyu salınmaz ise bütün canlıların hayatı tehlikededir.”

Köprüçay’ın bu bölgesinde Haziran 2016’da da balık ölümleri yaşanmış ve nehir yatağında benzer görüntüler ortaya çıkmıştı.

‘HES PROJESİ YETERİNDE DENETLENMİYOR’

Nehir yatağının kuruması ve balık ölümleri yöre halkının tepkisini çekerken Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu’da bir açıklama yaparak yetkilileri göreve çağırdı. Kasımlar Barajı ve HES projesinin il merkezlerine uzak kalmasından dolayı ilgili kurumlarca yeterince denetlenmediği görüşüne yer verilen açıklamada, ortaya çıkan bu doğa katliamının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

‘SORUMLULAR HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILMALI’

Gülsan Holding bünyesinde faaliyet gösteren Kasımlar Barajı ve HES projesinin 2012 yılından bu yana Antalya ve Isparta illeri sınırları içinde birçok çevresel ve sosyal yıkıma yol açtığına dikkat çekilen açıklamada, “Değirmenözü’ndeki balık ölümleri ve nehir yatağının kurutulmasına ilişkin ivedilikle yasal işlem başlatılmasını ve sorumlular hakkında gereğinin yapılmasını talep ediyoruz” denildi.

2443820cookie-checkKöprüçay’da HES cinayeti bitmiyor!
Önceki haberDW: Yeni Schuman Planı Doğu Akdeniz savaşını önleyebilir mi?
Sonraki haberSalgın 2 yıl mı, sonsuza kadar mı?
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine − eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.