Limanlarda mühlet Aralık’ın ilk haftası

Vanhanen, ‘Türkiye’yle ilgili kararı liderler zirvesinden önce almakta kararlıyız’ diyor


Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen, ”Eğer bir anlaşma olmaz ve Türkiye taahhütlerini yerine getirmezse AB’nin bunun üyelik sürecine etkileri ele alması gerekecek” dedi.


Vanhanen, Helsinki’de yaptığı açıklamada AB’nin aralık ayının ilk haftasında Türkiye konusunda izlenecek tavrın aralık ayının ilk haftasında belirlenebileceğini söyledi.


Anadolu Ajansı’nın haberine göre Vanhanen, ”Bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Dönem Başkanlığı, Türkiye konusunu AB Aralık zirvesine taşımayı düşünmemektedir. Kararlar bundan önce alınacak. Aralık zirvesinde AB’nin genişleme sürecinin geleceği dahil diğer konular görüşülecek” diye konuştu.


AB dönem başkanı olarak, Kıbrıs’ta, Türkiye’nin müzakere sürecini olası bir krizden koruyacak ve tüm tarafların çıkarına olacak bir çözümün müzakere edilmesinden yana olduklarını bildiren Vanhanen, bunun içeriğini şöyle anlattı:


“Türkiye’nin Kıbrıs gemi ve uçaklarına limanlarını ve havaalanlarını açmasına ve Kuzey Kıbrıs ile AB arasında doğrudan ticarete izin verecek bir çözüm arayışındayız. Çözüm paketimiz sınırlı unsurlar barındırıyor. Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm getirmiyoruz. Bu BM’nin görevidir.”


Fin Başbakan, dönem başkanlığı olarak çözümün hala mümkün olduğuna inandıklarını söyledi.


Zamanın daraldığını ve Türkiye’nin taahhütlerine bağlı kalmaması durumunda AB’nin katılım müzakerelerini etkileyecek çıkarımlarda bulunmak zorunda kalacağını kaydeden Vanhanen, “Bu iyi bir senaryo değil ve belirsiz bir gelecek anlamına geliyor” dedi.


Vanhanen, AB Komisyonu’ndan aralık ayının ilk haftasında önerilerini sunmasını beklediklerini bildirdi.


Finlandiya Başbakanı Vanhanen, Türkiye’nin limanlarını açmaması durumunda AB’nin cevabının AB Dışişleri Bakanları tarafından 11 Aralık’taki Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi’nde belirleneceğini söyledi. (BBC)


 

1035680cookie-checkLimanlarda mühlet Aralık’ın ilk haftası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + twenty =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.