Londra’da Hızır Cemi yürütüldü

13 Ocak Şubat akşamı Dalston’da bulunan Cemevi merkezinde düzenlenen Hızır Cemi’ne ilgi büyük oldu. Çocukların, gençlerin ve kadınların ilgi gösterdiği cem salonu tıklım tıklım doldu.

Cem töreninden önce yazar Hasan Harmancı halka hitaben bir konuşma yaptı. Harmancı, Aleviliğin ahlak felsefesinin “Dört Kapı Kırk Makam”da toplandığını ifade ederek, “Alevilik öğretisi, 4 kapı-40 Makam üzerine kurulmuştur. Dört Kapı ve bu kapıların onar makamı aşama, aşama insanı kendisine, ailesine ve topluma yararlı olgun insan durumuna yükseltmektedir” dedi.

Cemin başlamasından önce Sultan Battal Ana, Hızır Cemi ile ilgili konukları bigilendirdi.
Sultan Ana daha sonra 12 hizmetlinin görevlerini yerine getirmesi için hizmetkarları sırasıyla cem meydanına çağırdı. 12 hizmetlerin yerine getirilmesinin ve söylenen deyişlerin ardından cem mühürlendi. Cem erkanının mühürünün açılmasıyla birlikte kurbancılar çağrıldı. Verilen dua ile birlikte cem son buldu.
Cemin ardından Alevi canların getirdiği lokmalar ve kurbanlar hep birlikte sıcak bir ortamda paylaşıldı.

Öte yandan Britanya Alevi Federasyonu, İngiltere’de bulunan Sultan Ana’nın katılımıyla Alevi Kültür Merkezi ve Cemevilerinde Hızır Cemi düzenliyor. Program kapsamında Croydon, Nottingham, Doncaster Glasgow ve Bournemouth Cemevlerinde cemler düzenlenecek.

850440cookie-checkLondra’da Hızır Cemi yürütüldü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.