Milyonluk ihale öncesi belediyede özel firmayla toplantı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği milyonlarca lira bütçeli Yörük Türkmen Festivali ihalesine 5 gün kala özel bir organizasyon firması ile belediye yetkililerinin festivalin detayları hakkında toplantı yapması, “adrese teslim ihale” eleştirilerini gündeme getirdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 6-8 Mayıs tarihlerinde organize edilmesi planlanan Uluslararası Yörük Türkmen Festivali’nin hazırlıkları sürerken milyonlarca lira bütçeli festivalin ihale yoluyla özel bir organizasyon firmasına verileceği duyurulmuştu. Ancak 11 Nisan’da yapılacağı açıklanan festivalle ilgili ihale tarihine sayılı günler kala önceki yıllarda benzer festivalleri organize eden özel bir firmanın yetkilisiyle belediyede iki ayrı toplantı yapıldığı iddiası, “adrese teslim ihale” eleştirilerini gündeme getirdi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanı İsmail Oskay, İhale tarihinden önce festivalle ilgili bir organizasyon firması yetkilisiyle toplantı yapılmasına ilişkin iddia hakkındaki sorumuza, “Kesinlikle öyle bir şey yapılmadı. Bir kere bu suçtur. Ahlaki değildir. İhale öncesinde kurumu zan altında bırakır. Öyle bir şey yapar mıyız?” yanıtını veren Oskay, “Aktüel firmasının belediyede yaptığı organizasyonlar, işler var, onlarla ilgiliydi toplantı” diye konuştu.

2700 KONAKLAMA, 360 UÇAK BİLETİ, 13  BİN KİŞİLİK YEMEK

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesinin organizasyonuyla  6-8 Mayıs tarihlerinde yapılması planlanan Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali’nin ihale yoluyla özel bir organizasyon şirketine verileceği açıklanmıştı. Yurt içi ve yurt dışından toplam 360 uçak bileti, bir kısmı 5 yıldızlı otellerde olmak üzere 2700 konaklama ve festival boyunca toplam 13 bin kişilik yemek ikramı gibi kabarık bütçeli ihale kalemlerinin yer aldığı teknik şartnamede ayrıca protokol için ipekli, halk içinse pamuktan üretilen iki ayrı Yörük yağlığı talep edilmesi kimi Yörük derneklerinin tepkisini çekti.

AKP’Lİ TÜREL DÖNEMİNDEN KOPYA ŞARTNAME

Antalya’nın önceki Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Menderes Türel döneminde 2017’de yapılan Yörük Festivali’nin teknik şartnamesinden kopyalanarak hazırlandığı ortaya çıkan festivalin ihalesinin 11 Nisan’da yapılacağı duyuruldu.

ADRESE TESLİM İHALE İDDiASI

Önceki yıllarda AKP’li Türel yönetimi döneminde belediyenin organize ettiği festival ve etkinlikleri üstlenen Antalya merkezli bir organizasyon firmasına verileceği öne sürülen ihale öncesinde adı geçen firma sahibi ile belediye yöneticileri arasında Yörük Festivaliyle ilgili bir toplantı yapıldığı iddia edildi.

BELEDİYE BÜROKRATLARI İLE FİRMA SAHİBİ TOPLANTI YAPTI

İddiaya göre Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesinde 6 Nisan 2022 tarihinde saat 12.30-13.30 saatleri arasında yapılan toplantıya, Aktüel organizasyon firması sahibi Mehmet Okan Kaya, Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Okan Yavuz,  Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanı İsmail Oskay ve Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden ANSET personeli katıldı. Bütçesi açıklanmayan ancak ihale şartnamesinde yer alan detaylardan yola çıkılarak yaklaşık 15-20 milyonu bulacağı öngörülen festivalin ayrıntılarının konuşulduğu öne sürülen toplantıda etkinlikle ilgili detayların konuşulduğu kaydedildi.

‘TOPLANTI FİRMANIN BELEDİYE İÇİN YAPTIĞI İŞLERLE İLGİLİ’

İddialarla ilgili sorularımızı yanıtlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanı İsmail Oskay, İhale tarihinden önce festivalle ilgili bir organizasyon firması yetkilisiyle toplantı yapılmasına ilişkin sorumuza, “Kesinlikle öyle bir şey yapılmadı. Bir kere bu suçtur. Ahlaki değildir. İhale öncesinde kurumu zan altında bırakır. Öyle bir şey yapar mıyız?” yanıtını veren Oskay, “Aktüel firmasının belediyede yaptığı organizasyonlar, işler var, onlarla ilgiliydi toplantı” diye konuştu.

‘İPEKLİ YAĞLIK VİP KONUKLARA HEDİYE ETMEK İÇİN’

İpekli protokol yağlısı yaptırılmasının amacının ayrımcılık değil, festival için Antalya’ya gelecek VİP konuklara hediye edilmesi düşüncesi olduğunu dile getiren Oskay, festivalle ilgili ihale şartnamesinin AKP Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel dönemindeki festivalden kopyalandığı, eleştirilerine ilişkin de şunları söyledi: “Biz önce Döşemealtı’nda (Düzlerçamı) yapmak istemiştik festivali ama orası küçük gelince Aksu’ya aldık. Sonra da arkadaşlar bu değişikliği kendi hazırladığımız teknik şartnamede unutmuşlar.”

2597540cookie-checkMilyonluk ihale öncesi belediyede özel firmayla toplantı!
Önceki haberİngiltere ve İskoçya’dan Türkiye’ye direkt uçak seferleri başladı
Sonraki haberEdmonton Green adayı Oktay Cinpolat: Bölge halkının ihtiyaçları için çalışacağım
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.