Musa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu

Musa Anter Gazetecilik Ödülleri, Şişli’de düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. Gecede Evrensel muhabirleri Eylem Nazlıer ve Murat Uysal da ödül aldı.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin düzenlediği 29. Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Yarışması’nın kazananlarına ödülleri Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’ndeki törenle takdim edildi.

Yarışmada “Türkçe haber”, “Kürtçe haber”, “Fotoğraf” ve “Karikatür” ve “Kadın Haberciliği” dallarının yanı sıra “Onur ödülü” de verildi.

Törene HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, TÖP Genel Başkanı Perihan Koca, HDP milletvekilleri ve çok sayıda siyasi parti temsilcisi de katıldı.

“NE YAPARSANIZ YAPIN MUSA ANTER’İN ANISI BİTMEYECEK”
21 Eylül’de zaman aşımı kararı verilen Musa Anter davasını hatırlatan Yeni Yaşam Gazetesi İmtiyaz Sahibi Rıdvan Turan, “Her ne yaparsanız yapın, Musa Anter’in Kürt halkı ve tüm halklar nezdinde anısı ve önemi bitmeyecek. Özgür basın geleneği hepimizin bildiği gibi büyük bedeller ödedi ve ödemeye devam ediyor. Gerçeği yazmak sanırım her şeyden zor. Alanda haber toplayan, o haberleri yapan, devlet şiddetine maruz kalan gazetecilerimiz hepimizden çok farkındalar, görüyorlar. Bugün burada ödül alacak gazeteci arkadaşlarım ve tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim” diye konuştu.

“FAİLİ BELLİ CİNAYETLER ÜLKESİ”
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da “Aradan 30 yıl geçmesine rağmen ardılları, arkasından bıraktığı milyonlar, her gün Musa amcanın arkasından mücadele etmeye devam ettiler. Onun bıraktığı kalemi hiçbir zaman yere düşürmediler. Onun fotoğraf makinesini hiçbir zaman yere atmadılar. Musa amcanın kalemi her zaman hakikatleri açığa çıkarmak için yazdı. Musa amcanın fotoğraf makinesi halka gerçekleri ulaştırmak için fotoğraf çekti. Devlet, sistem, Musa amcadan korktu. Musa amca gibilerden hep korktular. O yüzden bu ülkede binlerce faili belli cinayetler işlendi. Bu faili belli cinayetleri hiçbir zaman açığa çıkarmadılar. Tetiği çekenleri, emri verenleri yargılamadılar, cezalandırmadılar aksine ödüllendirdiler. O yüzden bu ülkenin adı faili belli cinayetler ülkesi olarak kaldı” dedi.

“HER DÖNEMİN ÖTEKİSİ OLAN GAZETECİLERİZ”
Baskının şiddetin ve savaşın arttığı böylesi dönemlerde bir araya gelmenin önemine vurgu yapan Yeni Yaşam Gazetesinden Reyhan Hacıoğlu da “Bizler hakikat için bedel ödeyenleriz. Her dönemin ötekisi olmayı gururla başarmış gazetecileriz. Bu anlamıyla tecrit uygulamalarının, kadın düşmanlarının, çocuk istismarcılarının, doğa talancılarının, nefret dili yayanların, cezaevlerini işkence merkezlerine dönüştürenlerin ve savaş çığrıtkanlarının ötekisi olduk ve olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
“Türkçe haber” dalında Jüri Özel Ödülü’nü gazetemiz Evrensel’den Murat Uysal, Kaos GL’den Yıldız Tar, Mezopotamya Ajansından (MA) Semra Turan ve Tolga Güney aldı.

“Kürtçe haber” dalında ödül, Denge Amerika’da çalışan Ömer Faruk Baran’ın oldu. “Kürtçe haber” dalında Jüri Özel Ödülü ise Medya Üren’e takdim edildi.

“Fotoğraf” dalındaki ödüle hak kazanan MA’dan Eylem Akdağ olurken “Fotoğraf” dalında Jüri Özel Ödülü’nü gazetemiz Evrensel’den Eylem Nazlıer aldı.

“Kadın haberciliği” dalında ise birincilik ödülüne hak kazanan gazeteci JINNEWS Yazıişleri Müdürü Safiye Alağaş oldu.

“Karikatür” dalındaki ödül Özgür Avran’a ve Murat İpek’e takdim edilirken, bu daldaki Jüri Özel Ödülü’ne ise Halil İbrahim Çoban layık görüldü.

“Onur Ödülü” ise hasta tutuklular için adalet nöbeti başlatan tutuklu yakınlarına verildi. Ödülü HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, tutuklu yakınları adına Zeynep Çalıhan’a takdim etti.

“EVRENSEL SUSMAZ, SUSTURULAMAZ”
Musa Anter’in adının geçtiği bir ödülü almaktan gurur duyduğunu belirtip jüri üyelerine ve Yeni Yaşam’a teşekkür eden Eylem Nazlıer, ödül alan fotoğrafın AKP iktidarının, Türkiye’deki rant projelerinin yansıması olduğunu anlattı.

Nazlıer, “Evrensel Gazetesi tam da bu yüzden, hak arayanların yanında olduğu için ‘cezalandırıldı’. Basın İlan Kurumu tarafından resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı tamamen iptal edildi. Evrensel işçilerin, emekçilerin, kadınların, LGBTİ+’ların, hak arayan herkesin sesidir. Ne yaparlarsa yapsınlar Evrensel susmaz, susturulamaz. Bu ödülü Evrensel çalışanlarına armağan ediyorum. İyi ki varlar. İyi ki Evrensel var. Son olarak başta Ape Musa olmak üzere Metin Göktepe, Hrant Dink, bu mesleği yaparken katledilen bütün meslektaşlarımı saygıyla anıyorum. Musa Anter davası zaman aşımına uğratılarak düşürüldü. Failler belli, faili koruyan belli. Bu karar hakikati asla değiştirmeyecek. Gerçekler karanlıkta kalmayacak, elbet ortaya çıkacak” dedi.

Evrensel muhabiri Murat Uysal da ödül komitesine teşekkür etti. EVRENSEL

2635100cookie-checkMusa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.