Osman Balıkçıoğlu’nun ‘Londralılar’kitabı çıktı

Kıbrıslı Türk tiyatrocu merhum Kemal Tunç’un Kıbrıs Türk Tiyatrosu’na kazandırdığı ‘Alikko ile Caher’in yazarı ve ‘Caher’i tiyatro sanatçısı, yazar Osman Balıkçıoğlu, 2002 yılında ‘Bizim İnsanımız, Bizim Lefkoşa’mız’ adlı ilk kitabını yayınlamıştı. Balıkçıoğlu’nun, 1972 yılında geldiği Londra’da kaldığı kırk yıllık dönemde, çoğunluğu Kıbrıslı Türklerden oluşan insanları anlattığı ‘Londralılar’ iki yüz yetmiş sayfadan oluşuyor.

“Kitapta, tiyatro yaparken tanıştığım, çalıştığım, radyo programlarıma konuk olanları anlattım. Politikacıdan sıradan vatandaşlara kadar yüzlerce insan var.” diyen Balıkçıoğlu, “Çocukluk ve gençlik dönemime ait insanların anlatıldığı birinci kitabım, ‘Bizim İnsanımız, Bizim Lefkoşa’mız’ da unuttuğum Lefkoşalılar da vardı, onları da bu kitabımda anlattım. Yer yer Kıbrıs’a gidiyoruz, yer yer Londra’dan portreler yer alıyor.” şeklinde konuştu.

Tiyatrocu, radyocu Osman Balıkçıoğlu

Tiyatro oyunculuğuna 1962 yılında Kıbrıs’ta başladığını hatırlatan Balıkçıoğlu, oyunculuğunun 1965 yılından itibaren Kıbrıs Türk Tiyatroları’nda profesyonel olarak devam ettiğini hatırlattı.

Londra’ya geldikten sonra da, 1972’den 1980’e kadar Rasıh Işıkman ile senede en az iki oyun sahneye koyduklarını belirten Balıkçıoğlu, mesleki geçmişinden söz ederken, “Kıbrıs’ın 1960’lı yılların sonu ve 70’li yılların başında Bayrak Radyosu’nda sürekli olarak ‘Alikko ile Caher’i skeç olarak Pazar günleri yayınlıyorduk. Çok büyük dinleyici kitlesi vardı.

Londra’ya geldikten sonra birçok farklı oyun sahneye koyduk. Yaklaşık beş yıl önce Kuzey Londra’da merhum Kemal Tunç ile birlikte yazarı da olduğum oyunu sahneye koyduk.” dedi.

‘Londralılar’ kitabında yer alan yazıların tamamı geçmiş yıllarda Londra’da haftalık yayınlanan Londra Gazete’de yayınlandığının altını çizen Osman Balıkçıoğlu, bu yazıları Artun Gökşan’ın da katkısı ile kitap haline getirdiğini ifade etti.

Osman Balıkçıoğlu kitabın Haziran ayı başında Kuzey Kıbrıs’ta basıldığını belirterek, “Henüz yeni olduğu için kitapların tamamı İngiltere’ye gelmedi. Kitaplar buraya ulaştıktan sonra bir imza günü ile tanıtmak istiyorum.” dedi. Kitabı temin etmek isteyenlerin, doğrudan 07985184160 numaralı telefondan kendisine ulaşarak temin edebilecekleri belirten yazar, isteyenlerin ‘153 Hornsey Road, London N7 6DU’ adresindeki işyerine gelerek de kitabı alabileceklerini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.