Prof. Naci Görür’den ’25 Ekim’ uyarısı: ‘Bardağı taşıran son damla olabilir…’

Türkiye’den de görülebilecek 25 Ekim’deki güneş tutulması “depreme neden olur mu” sorusunu gündeme getirdi. Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, “Bardağı taşıran son damla olabilir” dedi.

Deprem bilimci, Jeolog Prof. Naci Görür, 25 Ekim’de Türkiye’den de görülecek olan güneş tutulmasının deprem üzerindeki etkisini yorumladı. Prof. Görür, “Bardağı taşıran son damla rolü oynayabilir” dedi.

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Twitter’dan yaptığı açıklamada, 25 Ekim’de Türkiye’den de görülecek güneş tutulmasının fay hatlarını tetikleyip tetiklemeyeceğini değerlendirdi.

“Kimi takipçilerim soruyor. Bu ay güneş tutulması olacak. 17 Ağustos 1999 depreminden önce de olmuştu. Endişeliyiz hocam ya tekrar olursa’ diyorlar” diye sözlerine başlayan Prof. Görür, “Ay, Dünya ile Güneş arasına girdiğinde bu olay gerçekleşir. Bu olay sırasında üç gezegen de aynı sırada olduğu için Dünya üzerine daha fazla çekim uygularlar. Bu çekim hem hidrosferde hem de litosferde kabarmalara neden olur. Kimi zaman litosferdeki kabarma 25-30 cm varabilir” dedi.

Prof. Görür, “Normalde bu çekim kuvveti büyük depremlere neden olmaz. Ancak kimi yerlerdeki faylar aşırı stres biriktirmiş ve deprem üretmeye zaten hazır hale gelmiş ise o faylar üzerinde depreme neden olabilir. Yani bardağı taşıran son damla rolü oynayabilir” dedi. HABERTÜRK

2638440cookie-checkProf. Naci Görür’den ’25 Ekim’ uyarısı: ‘Bardağı taşıran son damla olabilir…’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.