Putin’den yeni hamle: Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgelerin bağımsızlığını tanıdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk’ın “bağımsız ülkeler olarak tanınma” talebini kabul ettiklerini açıkladı. Putin bu kararla ilgili vatansever güçlerin ve Rusya halkının desteğini beklediğini de söyledi.

Putin, Luhansk ve Donetsk’teki “iki halk cumhuriyetini” tanıma kararına resmiyet kazandırmak için kararı parlamentoya getireceklerini söyledi.

Rusya lideri, bu sözlerin ardından, tanıma kararını içeren bir kararnameyi kameralar önünde imzaladı.

Vladimir Putin, bu kararı açıkladığı ulusa sesleniş konuşmasında, Donbas bölgesinin tarihsel olarak Rusya toprağı olduğunu savundu ve “Modern Ukrayna’nın mimarı Lenin’dir” dedi.

Ukrayna’nın gerçek bir ulus olmadığını da savunan Putin, Ukraynalı yetkilileri, yolsuzluk ve milliyetçilikle suçladı.

Putin, Kiev’in nükleer silah elde etme amacında olduğunu ve bunu yapabilmek için de ellerinde Sovyet döneminden miras bilgi bulunduğunu da aktardı.

Rus lider, Ukrayna’daki NATO unsurlarına ilişkin de konuştu ve “Ukrayna’nın birliğe kabulü, Rusya’ya güvenlik tehdididir” dedi.

Putin, diplomatik görüşmelerde, üç ana kriteri masaya koyduklarını söyledi ve bunları; NATO’nun genişlemesinin durması, Rusya sınırında silah konuşlandırılmaması, askeri altyapının 1997 seviyesine çekilmesi” olarak saydı.

Vladimir Putin, “Kiev’deki elitler” cümlesini kullanarak Ukrayna yönetiminin çatışma çıkmasını istediğini savundu.

2586220cookie-checkPutin’den yeni hamle: Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgelerin bağımsızlığını tanıdı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.