Sigara mental sağlığı da olumsuz etkiliyor?

Bugüne kadar yapılan araştırmalar ışında 4 bine yakın kimyasal madde barındıran sigara dünyada bir numaralı önlenebilir ölüm nedeni. Peki tiryakilerin yaşamını kısaltan sigara, mental sağlığı nasıl etkiliyor.

Sigaranın tiryakilerin zihinsel sağlığına etkilerini mercek altına alan Northumbria Üniversitesi çalışanları Tom Heffernan ve Anna-Marie Marshall çarpıcı bir çalışmaya imza attı.

Sigaranın içerisinde araba egzoz dumanı bulunan karbon monoksit, hafif sıvı bulunan bütan ve arsenik, amonyak, ve metanol roket yakıtı bulunduğunun altını çizen ekip, doğada zehirli olduğu bilinen 50 madde sigarada yer aldığının ve sigaranın 4000’e yakın kimyasal madde içerdiğini belirtiyor.

Bu bilgiler ışığında sigara kullanımının insan beynine zarar verdiğini belirten akademisyenler, sigara kullanımının en belirgin zararının öğrenme ve hafızada gerileme olarak özetliyor.

Uzun süre sigara kullanan kişilerde randevuları unutma gibi basit günlük aktivitelerde aksaklıklar yaşandığını belirten akademisyenler, aynı kişilerde dikkat eksikliği görüldüğünün de altını çiziyor.

Aynı çalışmaya göre, sigara kullanmayan ama pasif içici olan kişilerde de bu tarz sorunlarla yüksek oranda karşılaşılıyor.

Sigarayı bıraktıktan sonra bu sorunların zaman içerisinde azaldığını belirten akademisyenler, bunun nedeninin ise Serebral korteksin sigaranın bırakılmasından sonra eski haline dönemsine bağlıyor..

Zira yaşlandıkça incelen Serebral korteks sigara kullanımına bağlı olarak daha hızlı bir şekilde deforme oluyor.

2032950cookie-checkSigara mental sağlığı da olumsuz etkiliyor?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.