Solaklı’da 100 köylüye 700 jandarma!

Trabzon’nun Çaykara İlçesindeki Solaklı Vadisi’nde yapılmak istenen HES’e karşı direnen köylüler, sabaha karşı 700 polis ve jandarma eşliğinde iş makinelerinin vadiye girmesiyle şoke oldu. Karaçam Beldesi Derebaşı mevkiinde hakkında dava açılan HES inşatı için mahkeme kararını beklemeden Valilik emriyle güvenlik gücü eşliğinde iş makinelerinin vadiye sokulması büyük tepki çekerken, sularını korumak isteyen köylüler teker teker evlerinden gözaltına alındı. DEKAP Sözcüsü Ömer Şan, “Başbakan kürtaja karşı çıkıyor ama vadilere kürtaj yapıyorlar” dedi.

İŞ MAKİNELERİNİ SABAHA KARŞI 700 GÜVENLİK GÜCÜ EŞLİĞİNDE VADİYE SOKTULAR
Olağanüstü hal görüntülerini andıran olay önceki sabah saat 04:30 civarında başladı. 700 güvenlik gücü eşliğinde vadiye sokulan iş makinelerini gören köylüler, mahkeme kararı çıkmadan HES inşatının devam etmesinin hukuka aykırı olduğunu belirterek girişi engellemek istediler ancak güvenlik güçlerinin sert müdahalesine maruz kaldılar. HES şirketinin güvenlik güçleri eşliğinde iş makinelerini vadiye sokmasına öfkelenen köylüler durumu protesto etmeye başlayınca üç köylü gözaltına alındı. Yüz civarında köylünün karşısına 700 civarında güvenlik gücü çıkartılarak zorla vadiye iş makinelerinin dikilmesi tepki çekti.

‘BU KADARINI BEKLEMİYORDUK’
Yaşanan tartışmaların ardından burada bir basın açıklaması yapan Karaçam köyünden Murat Sarı, araçların vadiye gireceği haberini akşamdan aldıklarını belirterek demokratik tepkilerini ortaya koymak için araçların önüne çıktıklarını söyledi. Bu kadar kalabalık bir ekip beklemediklerini kaydeden Sarı, “sabah saatlerinde gördüğümüz manzara karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşadık. Jandarma ekipleri arasında, HES inşaatını bölgemize kurmak isteyen insanlara tepki koymanın ne derece doğru olacağını düşündük. Çünkü sanki bizim Jandarma ekiplerimize ve devletimize karşı bir sorunumuz olduğu anlaşılır diye fazla bir tepki koymadık. Hukukun üstünlüğüne güveniyoruz. En azından hukukun vereceği kararı beklemeleri ve saygılı olmaları gerekirdi” diye konuştu.

HALK GÖZALTILARLA YILDIRILMAYA ÇALIŞILIYOR
Karaçam ve Köknar köylüleri adına İstanbul’da yapılan açıklamada ise köylülerin teker teker evlerinden gözaltına alınmasına tepki gösterildi. Önceki gece yarısı vadiye giren HES şirketinin, bugün de yaşlılar ve kadınların da aralarında bulunduğu birçok kişiyi evlerini basarak gözaltılarla yıldırmaya çalıştığı öne sürülen açıklamada, jandarmanın yolları keserek bölgeyi çevrelediği ve sivil araçların geçişine bile izin vermediği belirtildi.

HES ORTAĞI ŞEKERBANK ÖNÜNDE EYLEM YAPACAKLAR
Bölgedeki HES inşaatını finanse ettiği ve yüzde 39 payı olduğu öne sürülen Şekerbank’ın İstanbul Gümüşsuyu’ndaki genel merkezi önünde yarın saat 13’de bir protesto ve basın açıklamasının yapılacağı duyurulan açıklamada, “deresine, suyuna, yaşam alanlarına sahip çıkan Karaçam ve Köknar köylülerine yapılan kanun dışı uygulamaları protesto etmek, Solaklı Vadisi halkının yalnız olmadığını haykırmak için buluşuyoruz” denildi.

TAŞERON FİRMANIN SAHİBİ ESKİ BAKAN İLE ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜ İDDİASI
36 HES projesinin bulunduğu Solaklıl Vadisi’nde daha önce de iki kez iş makinaları bölgeye sokulmak istenmiş, ancak köylülerin direnişi nedeniyle geri döndürülmüştü. Derelerin Kardeşliği Platformu’ca (DEKAP) bir süre önce yapılan açıklamada, vadide inşaasına başlanan ancak köylülerin açtığı dava sonucu mahkeme kararı beklenen ve Derebaşı Enerji A.Ş’ye ait olduğu öğrenilen HES inşatının taşeronluğunun, Eski Enerji Bakanı Fahrettin Kurt ve Eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral’a ait olduğu belirtilen Bugato firması tarafından yürütüldüğü öne sürülmüştü.

‘BAŞBAKAN KÜRTAJI YASAKLIYOR AMA VADİLERE ZORLA KÜRTAJ YAPIYORLAR’
DEKAP Sözcüsü Ömer Şan ise yaşam alanlarına sahip çıkan halkın üzerine bu kadar güvenlik gücü gönderilmesini vadiye zorla girilmesini eleştirerek, “Başbakan kürtajı yasaklıyor ama vadilere zorla kürtaj yapıyorlar” dedi. Solaklı dün yaşanan gerginlik ve gözaltıların ardından bugün de iki köylünün gözaltına alındığını sözlerine ekledi.

FOTOĞRAFLAR: Solaklı vadisinde köylüler HES’lere karşı direniyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − 13 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.