Tanıtım uğruna 30 bin kişi bu güzelliği çiğneyecek!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan Burdur’daki Salda Gölü kıyısında 25 bin kişinin katılması beklenen müzik festivaline tepki geldi…
 
Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nde düzenlenmesi planlanan gençlik festivaline 25 bin kişinin katılması bekleniyor. Doğal sit alanı olarak koruma altına alınan göl kıyısındaki alanda binlerce çadırın kurulacağı duyurulan festivale Teoman, Hayko Cepkin, Selda Bağcan, Yeni Türkü ve Manuş Baba gibi ünlü şarkıcı ve grupların katılacağı duyuruldu. Ancak bembeyaz kumsalları ve turkuaz sularıyla gerçek bir yeryüzü cennetini andıran Salda Gölü’nün bu kadar kalabalığı kaldıramayacağını düşünenler festivale tepkili. Festivalin destekçilerinden biri olan Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek ise ilçenin tanıtımının amaçlandığını savunuyor. Üç gün sürmesi beklenen festivalin esnaf için de gelir kapısı olacağını savunan Özbek, “Ben iyi bir şey olacağını düşünüyorum” dedi.
 
TÜRKİYE’NİN MALDİVLERİNİN RENGİ SOLUYOR
Bembeyaz kumsalları, turkuaz sularıyla Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan Salda Gölü, bu güzelliğini yitirme tehdidiyle karşı karşıya. Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, çevresiyle birlikte 1989 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alındı. Ancak göl son yıllarda yoğun ve kontrolsüz bir kullanım baskısıyla karşı karşıya. Bembeyaz kumsalların üzerinde dolaşan araçları, mangal dumanı ve insan kaynaklı kirlilik Salda’nın berrak suyunun rengini karartmak üzere.
SALDA KIYISINDA 30 BİN KİŞİLİK ÇADIRLI MÜZİK FESTİVALİNE TEPKİ VAR
Bütün bunlara şimdi bir de kitlesel katılımlı festival eklendi. Özel bir organizasyon şirketi tarafından 29 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında Salda Gölü kıyısında düzenlenmesi planlanan ‘Salda Gençli Festivali’ne yaklaşık 25-30 bin kişinin katılması bekleniyor. Binlerce çadır kurulması planlanan festivale, Teoman, Hayko Cepkin, Selda Bağcan, Yeni Türkü ve Manuş Baba gibi ünlü şarkıcı ve grupların katılacağı duyuruldu. ‘Çadırını Kur, Özgürlüğü Yakala’ sloganıyla duyurulan festivalin bilet satışları aylardır sürüyor. Ancak Salda Gölü kıyısının bu kadar büyük bir kalabalığı kaldıramayacağını düşünen vatandaşlar festivale tepkili.
 
‘BU KADAR BÜYÜK BİR KALABALIK GÖLE ZARAR VERİR’
Adının açıklanmasını istemeyen Yeşilovalı bir vatandaş, geçtiğimiz yıl yine aynı alanda düzenlenen ve yaklaşık bin kişinin katıldığı elektronik müzik festivalinin ardında bırakılan çöplerin temizlenmesinin bir hafta sürdüğünü anımsatarak şöyle konuştu: “Salda Gölü doğal sit alanı olarak koruma altına alınmış, oldukça hassas ekolojik dengelerin bir araya gelmesiyle oluşan benzersiz bir doğal miras. Bu tür kalabalık katılımlı etkinliklerin göle zarar vereceğini düşünüyorum. Ayrıca bunca kalabalık bir grubu kaldırmaya yer de uygun değil. Araçların bile alana sığma ihtimali yok. Sadece göl kıyısındaki belediyenin işlettiği tesiste biraz boşluk var bunun dışındaki alanlar ağaçlarla kaplı. Araçlar gelecek, çadırlar kurulacak ve binlerce kişinin yaratacağı kirlilikle ortaya korkunç bir manzara çıkacak. Geçen yıl da Salda Gölü kıyısında bir elektronik müzik festivali düzenlendi. Yaklaşık 1000 kişilik bir katılım olmuştu.
 
‘GEÇEN YIL BİN KİŞİNİN BIRAKTIĞI PİSLİĞİ TEMİZLEMEK BİR HAFTA SÜRDÜ’
Elektronik müzik festivalinde üç gün boyunca sabaha kadar müzik yayını yapıldı. Çok yüksek sesli olunca vatandaşlar da bundan rahatsız oldu. Festivalde uyuşturucu satıldığı ve kullanıldığı iddia edildi. Bu nedenle valiliğe yapılan şikayetlerin ardından organizasyonu yapan kişiler üçüncü gün ortalıktan kayboldu. Etkinliğe katılan bin kişinin ardından bıraktığı pisliği temizlemek bir hafta sürdü.
 
‘SALDA’NIN TANITIMDAN ÇOK KORUNMAYA İHTİYACI VAR’
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da geçtiğimiz yıl Salda Gölü’nü ziyaret etmiş ve gölün doğal yapısının korunması gerekliliğine işaret etmişti. Bu kadar kalabalığın Salda Gölü’ne zarar vereceğini düşünüyorum. Bir yoldan tek bir arabanın geçmesi ile binlerce arabanın geçmesinin etkisi aynı değildir. Ben kesinlikle bu etkinliğin yapılmasını istemiyorum. Burası birinci derecede korunması gereken bir alan. İnsanların eğlenme, stres atma ve doğayla buluşma ihtiyaçlarına saygı duyuyorum ancak bu kadar kalabalıkla böylesi bir yerde festival yapılmasına karşıyım. Tanıtım bahanesine de gerek yok. Salda Gölü zaten yeterince tanıtıldı ve gölün kaldırabileceğinden daha fazla insan geliyor. Bu yüzden Salda Gölü’nün tanıtımdan daha çok korunmaya ihtiyacı var.”
 
BELEDİYE BAŞKANI ÖZBEK: ‘FESTİVAL ESNAFA KAZANÇ SAĞLAYACAK’
Tartışmalara neden olan festivalin ilçenin tanıtımı konusunda katkı sağlayacağını dile getiren Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek ise festival ayrıca ilçe esnafına da önemli bir kazanç sağlayacağını savunarak şunları söyledi: “İlçemizi turizm beldesi yaptık. Türkiye ve dünyada tanınmaya başladı. İnşallah bunu daha da devam ettireceğim. Ben bundan önce ilçemizin tanıtılması için televizyon kanallarına para ödüyordum. Salda Gölü’nü tanıtan birkaç dakikalık videolar, röportajlar var. Önceden büyük televizyonlarda bunların yayınlanması için bizden 2-3 bin lira para talep ediyorlardı. Şimdi biz onlardan para alıyoruz. Mesela bir otomobil markasının Salda Gölü kıyısında çekilen reklamı için bize para ödediler. Ben belediye başkanı olduğum müddetçe hiç kimse buranın betonlaşmasını sağlayamaz. Çünkü sadece belediyeye tapulu olan yerleri 2. Derece sit alanı ilan ettirdik. Sadece buralarda turizme yönelik yatırımlar yapılabilecek.”
 
‘25 BİN KİŞİ KATILACAK, BEN İYİ BİR ŞEY OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM’
Salda Gölü’nün kirlenmesine kesinlikle karşı olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Özbek, göl kıyısındaki kimi tesislerin kanalizasyon sorunlarını çözdüklerini belirterek, eleştiri konusu olan festivalle ilgili “Festivale yaklaşık 25 bin kişinin katılması bekleniyor. Ben iyi bir şey olacağını düşünüyorum. Eleştiriler mutlaka olacak. Yaptığımız her şeyi eleştiriyorlar. Ne kadar iyi yaparsak yapalım mutlaka karşı çıkan olacak. Bana göre festival göle bir zarar vermeyecek, ilçemize ve esnafımıza kazanç sağlayacak” görüşünü dile getirdi.  
‘ORGANİZASYON ŞİRKETİ KAR EDERSE PAY ALACAĞIZ’
Festival organizasyonunun gerçekleştirileceği alan için belediyeye 100 bin lira kira ödeneceği iddialarına ilişkin sorumuzu da yanıtlayan Belediye Başkanı Özbek, “Biz belediye olarak organizasyonu yapanlardan bir para almadık. Sadece ilçemizin tanıtımı olacak, esnafımız kazanacak. Bir de organizasyon şirketi kar elde ederse kar payı alacağız. Daha onun da pazarlığını yapmadık. Bizim için amaç ilçemizin tanıtılmasıydı” diye konuştu.
ŞİRİNYAZI GÖLETİ KIYISINDAN İKİ KAMYON ÇÖP ÇIKMIŞTI
Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Bolu’nun Mengen ilçesinde bulunan Şirinyazı Göleti kıyısında İnterrail Türkiye tarafından düzenlenen benzer bir organizasyona yaklaşık 8 bin kişi katılmış, binden fazla çadırın kurulduğu etkinlik sonunda geriye tepki çeken çöp yığınları kalmıştı. İki gün süren temizlik çalışmalarının ardından alandan iki kamyon çöp çıkmıştı.
FESTİVALLE İLGİLİ ENDİŞELERİ ORGANİZASYON ŞİRKETİNE SORDUK
Salda Gençlik Festivaliyle ilgili oluşan endişeler hakkında görüşüne başvurduğumuz Denizli merkezli THEF Organizasyon Halka İlişkiler Sorumlusu Hande Yağınlı, etkinlik yapılması planlanan alanın sit alanı kapsamında olmadığını savunarak şunları dile getirdi: “Bizim alanımız, içinde restoranı, çadırlı kamp alanı ve bungalov evleri olan halk plajı. Biz ekip olarak yıllardır Salda’ya gidip geliyoruz. Belediye Başkanımız Nuri Özbek ve belediye personeliyle aramız çok iyi. Bize kendileri Salda’nın tanıtımı için bir şey yapılmasını istedi. Bu alanda sadece bir kadın bir de erkek tuvaleti vardı. Biz o alanın tüm alt yapısını hazırlıyoruz, tuvalet ve duş (seyyar) imkanlarını sağlayacağız. Ayrıca Salda Fest hatıra ormanı kuracağız, 5 bin tane ağaç dikme projemiz var.
 
‘SALDA GÖLÜNÜN TANITIMINI AMAÇLIYORUZ’
Biz 16 tane sanatçı getirerek insanların üç gün boyunca daha güzel vakit geçirmesini, üstüne de Salda Gölü’nün tanıtımını sağlamayı amaçlıyoruz. Sosyal sorumluluk projeleriyle de hem ilçe halkına hem de ihtiyacı olanlara yardım ediyoruz. İki tane okula bilgisayar ve projeksiyon desteği veriyoruz. Bir hayvan barınağı yapıyoruz. Bizim amacımız bir konser yapıp gelir elde etmek ama Salda’nın tanıtımı ve eksiklerini giderebilmek. Bizim 600 kişilik bir gönüllü personelimiz var. İzmarit toplama yarışmaları yapacağız, yere atılan izmaritleri toplayacaklar. Festivalin ardından biz 3 gün daha orada olacağız ve alanın temizliğini sağlayacağız.
‘GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALACAĞIZ’
Festivalle ilgili eleştiriler aldıklarını da söyleyen Yağınlı, festival için Yeşilova Belediyesi’nin kendilerine 400 dönümlük bir alan tahsis ettiğine değinerek, etkinliğe yönelik eleştiri ve endişeleri şöyle yanıtladı: “Bu alanın tüm güvenlik önlemlerini alıyoruz. Biz oraya 120 tane özel güvenlik görevlisi getireceğiz. K9 köpeklerle aramalarımız olacak. Sivil polislerimiz, jandarmadan çalışanlarımız hepsi alanın içinde olacaklar. 24 Saat kameralarla izlenecek alan. Üç tane ambulansımız olacak. Revir oluşturulacak, doktorumuz olacak. Alana cam bardak vs. almayacağız. İçecek servisleri sadece plastik bardaklarla yapılacak. Onları da tekrar geri dönüşüme sokabilmek için kullanılmış bardaklarını getirenlere içecek indirimi yapacağız. Atıktan sanata projemiz kapsamında pet şişelerden dev bir heykel yapılacak. Onun dışında da 200 bin mavi kapak toplayacağımızı düşünüyoruz. Bu kapaklarla da tekerlekli sandalye alacağız, kendimiz de 50 tane ekleyerek ihtiyacı olan kardeşlerimize dağıtacağız. Kitap ve kıyafet kumbaralarımız var, Doğuda iki okula yardım toplamak için çabalıyoruz.”
 
‘VALİLİK VE BELEDİYE PROJEMİZE TEŞEKKÜR ETTİ’
Hem valilik hem belediye projemizi sunduğumuzda bize teşekkür ettiler” görüşünü dile getiren Yağınlı, “Biz herhangi bir sorun yaşanmayacağını düşünüyoruz. Umarım festivalden şikayetçi olanlar gelip günahımızı aldıklarını görürler” diye konuştu.
 
2190510cookie-checkTanıtım uğruna 30 bin kişi bu güzelliği çiğneyecek!
Önceki haberAnadolu’da bir Acemhöyük, Acem diyarında bir Türk köyü…
Sonraki haberİngiltere’den KKTC’ye direk ticaret ve uçuş kampanyası
YUSUF YAVUZ
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.