Türkiye’de her 5 kişiden sadece biri çalışıyor!

Çevre, enerji ve fizik gibi alanların dışında istatistik konusunda da bilimsel çalışmaları bulunan Prof. Dr. D. Ali Ercan, Türkiye’deki iş ve işsizlik konusunda iktidar ve muhalefetin söylediklerinin yanlış olduğuna dikkat çekerek, gerçek işsizlik oranının yüzde olduğu görüşünü savundu. Türkiye’yi besleyen ve yaşatanın, kabaca 15 milyon insanın emeği olduğunu kaydeden Ercan, “Toplumda her 5 kişiden 1 tanesi gerçekten çalışıyor ve üretiyor; diğer 4 kişi ondan geçiniyor” dedi.

‘İŞİN ÜRETİMLE İLİŞKİSİ GÖRMEZDEN GELİNİYOR’

Türkiye’deki resmi, biçimsel ve gerçek işsizlik konusunda bir değerlendirme yapan Prof. Dr. D. Ali Ercan, ister iktidar, ister muhalefet olsun bu konudaki söylenenlerin yanlış olduğunu vurgulayarak, “Toplumda ‘işi olmak’ demek, kamu sektöründe, devlette, belediyelerde veya özel sektörde herhangi bir kurumun maaş bordrosunda adı bulunmakla eşdeğer bir kavramdır maalesef; işin gerçek üretimle ilgisi görmezden gelinir. Bu anlamda alırsanız Türkiye’deki formal işsizlik, ekonomistlerin üzerinde mutabık kaldıkları yüzde 20 civarındadır” görüşünü savundu.

‘HÜKÜMET KADINLARIN YARISININ ÇALIŞMAMASINI DÜŞÜNÜYOR’

Çalışabilir toplum kesiminin, nüfusun yaklaşık yüzde 50’si olduğunu kaydeden Ercan, TUIK verilerine göre nüfusu 77 milyon olan Türkiye’de ekonomistlere göre çalışabilecek durumda olan kadın-erkek yaklaşık 38 milyon insanın 8 milyonunun “işsiz” sayıldığını belirterek, “Hükümet ise çalışabilir durumda olan nüfus kesimini 28 milyon olarak alıyor ve 2,8 milyon insanın işsiz olduğunu, dolayısıyla işsizlik oranının yüzde 10 olduğunu açıklıyor. Yani hükümet, kadınların yarısının çalışmaması gerektiğini düşünüyor!” dedi.

’TÜRKİYE’DEKİ GERÇEK İŞSİZLİK YÜZDE 50’

İşin, tarım, sanayi ve hizmet ilişkili olarak gerçek üretimle ölçülebilir bir büyüklük olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ercan, ülkenin toplamda ne ürettiğine bakmak gerektiğini belirttiği değerlendirmesinde, “ülkemiz yılda yaklaşık 100 milyon ton petrol eşdeğeri toplam enerji kullanarak 800 milyar dolar mertebesinde bir milli hasıla elde ediyor. Oysa bu kadar hasıla Almanya’da veya Japonya’da ~2 kere daha az enerji ve iş karşılığıdır. Almanya’da çalışan her bir işçi karşılığı Türkiye’de 2 kişi kullanılıyor veya Türkiye’deki her 2 işçiden 1 işçi ‘üretmeyen işçi’ konumunda demektir. Matematik ifadesiyle Türkiye’de yüzde 50 oranında gerçek işsizlik vardır” görüşünü dile getirdi.

‘HER 5 KİŞİDEN BİRİ ÇALIŞIYOR, 4’Ü ONDAN GEÇİNİYOR’

Tespitleriyle ilgili rakamlar da veren Ercan, “Türkiye’de ‘resmi işsizlik’ oranı yüzde 10, ‘formal işsizlik’ oranı yüzde 20, gerçek İşsizlik oranı yüzde 50’dir. Kabaca 15 milyon insanın emeğidir aslında Türkiye’yi besleyen, yaşatan. Yani toplumda her 5 kişiden 1 tanesi gerçekten çalışıyor ve üretiyor, diğer 4 kişi ondan geçiniyor” ifadelerini kullandı.

1560290cookie-checkTürkiye’de her 5 kişiden sadece biri çalışıyor!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 + one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.