TTB Başkanı Fincancı’dan Erdoğan’ın ‘sahtekarsınız, yalancısınız’ suçlamasına yanıt

Erdoğan’ın, Türk Tabipleri Birliği’ni (TTB) hedef alarak, “Şimdi bir de Tabipler Birliği var. Erciyes Üniversitesi büyük bir kadro ile TURKOVAC’ı üretiyor, adamlar diyor ki ‘böyle bir şey yok’ diyor. Siz ne sahtekarsınız.” sözlerine TTB’den yanıt geldi.

Turkovac aşısı konusunda hükümet ile Türk Tabipleri Birliği arasındaki anlaşmazlık sürüyor. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, dün Karaman’da yaptığı konuşmasında, Türkiye’de acil kullanım onayı verilen Turkovac aşısı ile ilgili hiçbir bilgi, araştırma veya yarar zarar sonuçlarının paylaşılmadığını, bilimsel çalışma sonuçlarının paylaşılmaması halinde Turkovac’ı önermeyeceklerini dile getiren TTB’ye ”sahtekar, yalancı” gibi sert sözlerle yüklendi.

Ancak Erdoğan’ın bu sözleri karşısında TTB geri adım atmadı. TTB Başkanı sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Turkovac aşısının verilerinin en az iki yıl sonra tamamlanacağını söyledi.

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre; Erdoğan’ın “Erciyes Üniversitesi, büyük bir kadroyla TURKOVAC aşısını üretiyor, icat ediyor. Adamlar ‘böyle bir şey yok’ diyor. Siz ne sahtekarsınız, ne yalancısınız ya. Madem biliyorsunuz da Tabipler Birliği olarak bugüne kadar bir eseriniz var mı? Yok ama yapana da hep taş koydunuz. Sahtekarlar” sözlerine TTB’den yanıt gecikmedi.

“YİNE TTB’YE SALDIRI SEZONU AÇILMIŞ”
TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, sosyal medya hesabından Turkovac ile ilgili uluslararası kayıtları paylaşarak, acil kulanım onayı verilen Turkovac’ın 3. faz verilerinin tamamlanmasına henüz 13 gün kaldığını belirtti. Fincancı, “Yine TTB’ye saldırı sezonu açılmış. Sorun şu ki Turkovac aşı çalışması 3. Faz ön verileri dahi yayınlanmamış, hatta ön verilerin tamamlanma tarihine daha 13 gün, çalışmanın tamamlanmasına 2 yıldan fazla zaman var” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.