Yakup Yakupsoy’dan yeni kitap

Kıbrıs kökenli yazar Sonay Yakup Yakupsoy, son kitabı “Sultan ve Uzun Ayak” başlıklı Türkçe ve İngilizce çocuk kitabını tanıttı.

Londra Yardım Melekleri yararına 18 Mayıs akşamı Regency Banqueting’de yapılan tanıtım ve imza gününe KKTC Londra Temsilcisi Zehra Başaran, Başkonsolosu Ülkü Alemdar, Basın Müşaviri İsmet Ramiz, dernek başkanaları ve toplum üyeleri katıldı.

KKTC Temsilcisi Başaran, toplumun kendi kültürünü öğrenmesi ve sürdürmesi için Türkçe konuşması ve Türkçe okuması gerektiğini de belirterek Yakup Yakupsoy’un kitap yazmasını bu açıdan daha da önemli ve değerli bulduğunu söyledi.

Londra Yardım Melekleri Başkanı Nurten Mehmet de Yakup Yakupsoy’un geceki etkinlikteki kitap gelirlerini “Londra Yardım Melekleri” bağışlamasını örnek bir davranış olarak niteleyerek, kuruma destek olanlara teşekkür etti.

“MASALIN YERİNİ CEP ALDI”

Yazar Yakup Yakupsoy da kitabından ve şiirlerinden bölümler aktardığı konuşmasında, “Masal denince akla hemen çocuklar gelir. Oysa kaç yaşına gelirsek gelelim içimizdeki çocuğu büyütmek istemeyiz hiç. Masallar hepimiz için aslında” dedi.

Günümüz çocuklarının masal yerine şiddet içerikli bilgisayar oyunları ve çizgi filmleriyle yaşamdan kopuk yetiştirildiğini belirten Yakup Yakupsoy, “Çocuklarımıza insan, haşyvan ve doğa sevgisini aşılamak zorundayız. Çocukların cep telefonda çok uzun zaman geçirmeleri yerine kitap okumalarını istemeliyiz” dedi.

Yakup Yakupsoy, kitabını özellikle iki dilde yayınladığını vurgulayarak “İngiltere’de okur çocuklar Türkçelerine, Kıbrıs ve Türkiye’dekiler de İngilizcelerine yardımcı da olmak istedim” diye devam etti.

Yakupsoy’un Gönül Tellerinden Nağmeler şiir kitabı (2014) “Kayıp Hayatlar (2014) romanı ve Kelebeklerin Dansı (2016) kitapları bulunuyor.

2190680cookie-checkYakup Yakupsoy’dan yeni kitap

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.