40 yıl önce yitirdik ama meşaleleri hala yol gösteriyor

Devrimciler idam edilişlerinin yıldönümünde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı anıyor. 3 devrimci önder, 6 Mayıs 1972 tarihinde Ankara Merkez Kapalı Cezaevinde idam edilmişti.

“İZLENMESİ GEREKEN YOL, DENİZ’İN SON SÖZLERİNDE”

Denizlerin arkadaşı Mustafa Yalçıner, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının halk çocukları olduğunu belirterek, “Hep örgütlü mücadelede yer almaları ve devrimcilerin birliğini savunmaları önemlidir” dedi.

Gezmiş’in son sözlerinin “Yaşasın tam bağımsız Türkiye. Yaşasın Marksizm-Leninizm’in yüce ideolojisi. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi. Kahrolsun emperyalizm. Yaşasın işçiler, köylüler” olduğunu aktaran Yalçıner şöyle devam etti:

“Deniz bize yürümemiz gereken yolu bu sözleriyle işaret etmiştir. Bu kısa ve öz bir devrim programıdır. Türkiye açısından başka yol yoktur. Halkların Demokratik Kongresi de bu yoldan yürümektedir…”

DENİZ GEZMİŞ?

1947 yılında Ankara’da doğdu.Liseyi İstanbul’da okudu. 1966’da İÜ Hukuk Fakültesi’ne girdi.Kısa sürede gençlik eylemlerinde öne çıktı. TİP’de çalıştı.1968’de Devrimci Hukuklular Örgütü’nü kurdu.Amerikan 6.Filosu’nu protesto eylemlerine katıldı ve İstanbul Üniversitesi’nin işgaline öncülük etti.

DÖB’ün kurucuları arasında yer aldı.Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Yürüyüşü’nü tertipledi. 1969’da Filistin’e gitti, gerilla eğitimi gördü.THKO örgütünü kurdu.Örgütün ilk eylemi olan İşbankası Ankara Emek Şubesi soygununa katıldı. Yine Ankara’daki Balgat Amerikan Üssü’nden dört Amerikalının kaçırılması eyleminde bulundu.

Sivas Gemerek’te çatışmada yakalandı. Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte 6 Mayıs 1972 tarihinde Ankara Merkez Kapalı Cezaevinde idam edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.