ABD’den önce Türkiye imzalayacak

Cumhurbaşkanı vekili ve TBMM Başkanı Köksal Toptan, küresel ısınmanın, en önemli sorun olduğunu, başta ”Kyoto Protokolü” olmak üzere, pek çok anlaşma, protokol, toplantı ve konferansa rağmen, yerkürenin ısınmaya devam ettiğini belirterek, ”Kyoto Protokolü’nü zannediyorum yakında Türkiye de imzalayacak” dedi. 


Çalışmalarını tamamlayan küresel ısınmanın etkileri ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi konusunda kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, raporunu Toptan’a sundu. 


Komisyon Başkanı, AK Parti Hatay Milletvekili Mustafa Öztürk, verilen 12 araştırma önergesinin birleştirilerek komisyonun kurulduğunu, 4 ay boyunca başta üniversiteler, sivil toplum örgütleri olmak üzere 39 kurum ve kuruluşu dinlediklerini anlattı. 


Öztürk, 3 bölge ve 7 ilde incelemelerde bulunduklarını dile getirerek, mevcut durumun tespit edildiği ve alınması gereken önlemlerin sıralandığı yaklaşık 450 sayfalık bir rapor hazırladıklarını belirtti. 


Türkiye’nin, küresel ısınmadan etkilenmeye başladığına işaret eden Öztürk, daha önce bu ısınmadan İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu etkilenirken, buna Akdeniz, Ege ve Trakya’nın da eklendiğini söyledi. 


Raporlarında, suyun bir otorite tarafından yönetilmesi üzerinde durduklarını kaydeden Öztürk, 112 milyar metreküp suyun 40 milyar metreküpünün kullanıldığını, geriye kalanın da kullanılması gerektiğini vurguladı. 


Öztürk, raporda, Türkiye’nin enerji, su, ulaşım, sanayi, tarım, ormanlaşma, kuraklık, sera gazı salınımı konularında mevcut durumunu ortaya koyduklarını, alınması gereken önlemleri sıraladıklarını, Avrupa ve ABD’deki uygulamaları anlattıklarını bildirdi. 


Cumhurbaşkanı vekili ve TBMM Başkanı Köksal Toptan da Meclisin, ülkenin çok önemli sorunuyla ilgili ciddi bir çalışma gerçekleştirdiğini ifade ederek, komisyon üyelerine teşekkür etti. 


Küresel ısınmanın, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli sorunu olma özelliğini koruduğuna işaret eden Toptan, ”Başta Kyoto Protokolü olmak üzere, pek çok anlaşma, protokol, toplantı ve konferanslara rağmen, yerküremiz ısınmaya devam ediyor. İnsanlık, bunun yarattığı tehlikeleri bilmesine rağmen, çok fazla, ciddi önlemlerin alındığını söylemekte zorluk çekiyoruz” diye konuştu. 


Toptan, farkında olmadan dünyanın ciddi bir felakete doğru gittiğini ifade ederek, dünyanın insanoğluna verdiği kaynakların, hoyratça kullanıldığını ve harcandığını bildiklerini söyledi. Toptan, bu hoyratça kullanımının yeryüzünde yarattığı adaletsizliği, her gün, başta Afrika kıtasında olmak üzere gördüklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.