Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu, Şehitleri Andı

Londra’da Türk dili ve kültürü eğitimi veren Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu’nda 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü vesilesiyle tören düzenlendi. Çanakkale Anma Platformu Başkanı Servet Hassan’ın konuşmacı olduğu törende okul korosunun “Çanakkale İçinde Vurdular Beni” türküsünü söylemesi esnasında duygulu anlar yaşandı. 

LONDRA’nın Wood Green Bölgesi’nde Türk dili ve kültürü eğitimi veren Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu’nda (ARD), 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü vesilesiyle bir tören düzenlendi. Törene, ARD Türk Okulu’nu yakından destekleyen Dr. Tahsin Bilginer, Çanakkale Anma Platformu Başkanı Servet Hassan, İngiltere Türk Dernekleri Konseyi eski başkanı Ayşe Osman, İngiltere Türk Kadınları Yardım Derneği eski başkanı Ayşe Doğan, veliler ve öğrenciler katıldı. 

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen törenin açış konuşmasını gerçekleştiren ARD Okul Başkanı Sevtap Kemal, Çanakkale Şehitleri’ni andığı konuşmasında: “Çanakkale Zaferi zor şartlar altında binlerce şehit verilerek kazanılmış mukaddes bir zafer olarak tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve yüce Türk milletinin kahraman evlatları tarafından verilen büyük mücadelenin adıdır. Şairin ifadesiyle Çanakkale; Bedr’in aslanlarının kükrediği, ateşten bir gömlektir. Kınalı kuzuların gül bahçesine girercesine şehadete atıldığı yerdir. Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun!” dedi. 

Filistin’de yaşananlar bağımsız bir vatanın ne kadar önemli olduğunun göstergesi

Etkinliğin konuşmacısı Çanakkale Anma Platformu (ÇAP) Başkanı Servet Hassan, törende gerçekleştirdiği konuşmada Çanakkale Savaşları’nın tarihçesini ve Çanakkale’de bağımsız bir vatan için verilen mücadeleyi anlattı.  

Dünyanın en güçlü ve yenilmez kabul edilen ordularına karşı verilen savaşta 77 bin şehit verdiğimizi, ancak vatan savunması söz konusu olduğunda Türk askerinin hiçbir şartta sarsılmayan azmi ve eşsiz cesareti sayesinde zafere ulaşıldığını ifade eden eden konuşmasında Servet Hassan: “Bugün Filistin’de dünyanın gözü önünde yaşanan vahşet, özgür ve bağımsız bir vatana sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu, vatan savunmasının ne kadar kutsal bir savaş olduğunu gözler önüne sermektedir” dedi. 

Çanakkale Şehitliği ve yurtdışında bulunan şehitlikler hakkında bilgi veren Servet Hassan, “Çanakkale’de savaşan Teğmen İbrahim Naci günlüğüne “Ölümden değil, unutulmaktan korkarız” yazmış. Bize bağımsız bir vatan bırakmak uğruna can veren, kanını döken, genç yaşında toprağa düşenleri unutmayalım! Başta Cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale kahramanları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete göçen gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz” diyerek şehitlerin ziyaret beklediğini vurguladı. 

Öğrencilerin şiirler okuduğu törende okul korosunun “Çanakkale İçinde Vurdular Beni” türküsünü söylemesi esnasında duygulu anlar yaşandı. Birleşik Krallık’ta kurulan ilk Türk okulu olma sıfatını taşıyan ARD Türk Okulu kuruluşunun 40’ncı yıldönümünü 26 Nisan’da düzenleyeceği bir balo ile kutlamaya hazırlanıyor.  Londra, 25 Mart 2024

2766150cookie-checkAli Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu, Şehitleri Andı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.