Devlet de sit alanına kaçak yapı yaparsa!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Çıralı’daki doğal sit alanında Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve yangın müdahale istasyonu olacağı öne sürülen inşaatın kaçak olduğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, inşaatın durdurulduğunu belirtti…

Antalya’nın Kemer ilçesine bulunan tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü Çıralı’da Orman Bölge Müdürlüğü tarafından inşasına başlanan ve yangın müdahale binası olduğu öne sürülen yapının kaçak olduğu ortaya çıktı. Çıralı sahilindeki doğal sit alanı niteliğindeki arazideki inşaat için Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu’ndan izin alınmadığı ortaya çıkınca inşaat bugün durduruldu. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri yapılan inşaatın yangın müdahale binası olduğunu belirtirken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise inşaatın sit izninin bulunmadığı için durdurulduğu bilgisini verdi.

Çıralı sahilinde bulunan 397 numaralı orman parselinde geçtiğimiz günlerde başlayan inşaat girişimi dikkat çekti. Bir süre sonra inşaat alanına asılan afişte, alanda yangın ilk müdahale istasyonu yapılacağı belirtildi. Ancak inşaat alanının AKP’li bir bakanın iş insanı olan kardeşi tarafından ziyaret edilmesi söz konusu alanın başka amaçlarla kullanılacağı iddiasını da gündeme getirdi.

YETKİLİLER ‘YANGIN MÜDAHALE İSTASYONU OLACAK’ DEDİ

Doğal sit alanı olarak koruma altında bulunan arazide başlayan inşaat çalışmasına ilişkin görüşüne başvurduğumuz Antalya Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, söz konusu çalışmanın yangın müdahale istasyonuna ait olduğunu dile getirdi. Mülkiyeti Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait olan arazide bulunan işletme ile kurum arasında süren davanın sonuçlanmasının ardından alandaki yapıların yıkılarak temizlendiğini ardından bu alanda yangın müdahale istasyonu yapılmasının kararlaştırıldığını belirten Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, alanda iki ayrı yapının inşa edileceğini kaydetti.

KAÇAK OLDUĞU ORTAYA ÇIKAN İNŞAAT DURDURULDU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun izni olmadan kaçak olarak yapımına başlanan ve ilgili kurumlar tarafından göz yumulduğu öne sürülen inşaatla ilgili sorularımızı yanıtladı. Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre Orman Bölge Müdürlüğü’nün inşa ettiği yangın müdahale istasyonunun sit izni bulunmuyor. Bugün itibari ile bakanlık görevlilerinin alana giderek inşaat çalışmasını durdurduğunu bildiren yetkililer, projeyle ilgili Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na başvuru yapılacağını da sözlerine ekledi.

YETKİLİLER GELİNCE ÇALIŞMA DURUYOR, GİDİNCE YENİDEN BAŞLIYOR

Bakanlık yetkililerinin inşaat sahasında yaptığı incelemenin ardından kısa süreliğine duran çalışmaların, yeniden başladığını dile getiren vatandaşlar, daha önce de Kemer Belediyesi’ne bağlı görevlilerin alana geldiğini ancak görevlilerin gitmesinin ardından inşaatı yine devam ettiğini öne sürdü.

DEVLET DE SİT ALANINA KAÇAK İNŞAAT YAPARSA

Ahşap iskele üzerinde inşa edildiği dikkat çeken yangın müdahale istasyonunun kaçak olduğunun ortaya çıkması tepkiyle karşılandı. İzinsiz çivi çakmanın bile yasak olduğu alanda vatandaşlar en küçük müdahalede hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalırken devletin kurumu olan Orman Bölge Müdürlüğü’nün sit alanında koruma bölge komisyonunun izni olmadan inşaata vatandaşlar tepkili.

Önceki haberOyuncular Sendikası’ndan Nihal Yalçın’a destek
Sonraki haberKANADA… Aşı yaparım, aşı olmam!
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.