Harekat yoğun kar yağışı altında sürüyor

Genelkurmay Başkanlığı, bir birliğe gece saatlerinde uzun menzilli silahlarla uzaktan taciz ateşi açılması sonucu 2 personelin şehit olduğunu, hafif ve ağır silah ateşleriyle susturulan teröristlere verdirilen kaybın ise hava muhalefeti nedeniyle henüz tespit edilemediğini bildirdi.


Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yayınlanan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nce Irak’ın kuzeyinde sürdürülen harekata ilişkin basın açıklamasında şöyle denildi:


”Irak’ın kuzeyinde PKK terör örgütüne karşı icra edilen sınır ötesi harekatın 5’inci günü boyunca devam eden yoğun kar yağışı, manevrayı kısmen kısıtlamış ve birlikler bulundukları bölgelerde bütünleme ikmali ile arazi arama ve tarama faaliyetleri icra etmişlerdir. Harekat bölgesinin bazı kritik kesimleri zinde birliklerle takviye edilmiştir.
Bir birliğimize gece saatlerinde uzun menzilli silahlarla uzaktan taciz ateşi açılmıştır. Açılan taciz ateşi sonucu iki personelimiz şehit olmuş; söz konusu teröristler, üzerlerinde toplanan hafif ve ağır silah ateşleriyle susturulmuştur. Teröristlerin kayıpları hava muhalefeti nedeniyle henüz tespit edilememiştir.


Sınır ötesi harekat bölgesinde belirlenen bazı hedeflerin, Hava Kuvvetleri uçakları ve karada konuşlu uzun menzilli silahlarla ateş altına alınmasına devam edilmektedir.
Harekat bölgesindeki teröristlerin geri çekilmesini kolaylaştırmak maksadıyla başka bölgelerden gönderilen gruplar, çeşitli vasıtalarla takip altına alınmıştır.


Önceki günlerde meydana gelen çatışmalarda yaralanan teröristlerin, Irak’ın kuzeyindeki bazı hastanelerde tedavi edildikleri yönünde bilgiler elde edilmiştir.


Terör örgütü, kendi basın ve yayın organları kanalıyla yaydığı yalan haberlerle kayıplarını gizlemeye ve taraftarlarına moral vermeye çalışmaktadır. Bu kapsamda yayınlanan kırıma uğramış helikopter görüntülerinden, mevsimin kış bile olmadığı ve bu görüntülerin 18 Mayıs 1997’de meydana gelen eski bir kırıma ait olduğu kolaylıkla anlaşılmaktadır.”


 


  


 


 


 


 


 


 


 


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.