Osman Kavala: AİHM’in Türkiye hakkındaki son kararını tüm milletvekillerine göndereceğim

Silivri Cezaevinde tutulan Osman Kavala, “AİHM’in, tutukluluğumun hak ihlali olduğu yönündeki kararına uymayan Türkiye hakkında son verdiği kararı TBMM’deki tüm milletvekillerine göndereceğim” dedi.

Gezi davası kapsamında Silivri Cezaevi’nde tutulan iş insanı Osman Kavala, CHP Milletvekili Utku Çakırözer aracılığıyla mesaj gönderdi. Kavala, mesajında, “AİHM’in, tutukluluğumun hak ihlali olduğu yönündeki kararına uymayan Türkiye hakkında son olarak verdiği kararı çevirtip TBMM’deki tüm milletvekillerine göndereceğim” dedi.

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Gezi davasında verilen skandal cezalarla Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunanları ziyaret etti.

“TÜM VEKİLLER BİLMELİ”
1734 gündür tutuklu olan Osman Kavala, Çakırözer aracılığıyla cezaevinden gönderdiği mesajında, şunları belirtti:

“AİHM’in, (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) tutukluluğumun hak ihlali olduğu yönündeki kararına uymayan Türkiye hakkında son olarak verdiği kararı çevirtip TBMM’deki tüm milletvekillerine göndereceğim. Özellikle de susturma ve caydırma amacıyla, yani kasıtla bunların yapıldığını anlatan 18. Maddenin ihlali konusunu tüm vekiller bilmeli, okumalı.”

KAHRAMAN: BURADA TUTULDUĞUMUZ HER GÜN HAYATIMIZDAN ÇALINIYOR
Tayfun Kahraman ise Çakırözer aracılıyla gönderdiği mesajında, hukuksuz şekilde cezaevinde tutulduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bir an önce hukuksuzluk sona ersin. Burada tutulduğumuz her gün hayatımızdan çalınan günler. 3 Ağustos’ta 100. gün olacak. Osman Kavala için 1734 gün! Bu hırsızlığa son verin. İstinaf mahkemesi bir an önce dosyamızı ele almalı. Anayasa Mahkemesi (AYM) bir an önce tutukluluğumuzla ilgili hukuksuzluğa ‘Dur’ demeli.”

ALTINAY: TÜRKİYE’Yİ BU DURUMA DÜŞÜRMEKTEN KİMSENİN YARARI OLAMAZ
Çakırözer aracılığıyla mesaj gönderen Hakan Altınay ise şunları söyledi:

“AİHM kararını tanımamak, Avrupa Konseyi çağrısını kararına uymamak bunlar bugüne kadar hiç olmayan işlerdi. Türkiye’de 66 hükümet kuruldu. Avrupa Konseyi’ne üye olduğumuz günden bugüne kurulan 48 hükümet Avrupa Konseyi ile ilişkileri, üyeliğimizi, AİHM kararlarına uyumu hep Türkiye’nin çıkarına gördü. Yani o 48 hükümetin hepsi yanılıyordu da bir tek bunlar mı doğrusunu biliyor ve AİHM kararına uymuyor?

Erbakan, Ecevit, Demirel, Çiller, Özal hepsi de yanılıyor olamaz. Şimdi bu uluslararası kuruluş, onun mahkemesi diyor ki ‘Sizin mahkemenizin kararları yok hükmündedir.’ Türkiye’yi bu duruma düşürmekten kimsenin yararı olamaz.”

ATALAY: YOK SAYILAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİMİZİ DERHAL İSTİYORUZ
Avukat Can Atalay’ın Çakırözer aracılığıyla gönderdiği mesaj ise şöyle:

“Derhal bırakılmamız lazım. En önce de Osman Kavala’yı bırakmaları lazım. Hukuka aykırılıklar var. Daha önceki bozma kararlarındaki bozma gerekçelerine bile uyulmamış. İstinafın mutlaka bozması gerekir. Hele de AYM hakkımızda hak ihlali vermezse kendini kapatmış sayılır. Dışarıda bizimle gösterilen dayanışmaya minnettarız. Teşekkür ederiz. Tabi ki iyiyiz, güçlüyüz, sağlamız. Ama burada bir gün dahi tutulmamız fazladır. O yüzden çiğnenen yok sayılan hak ve özgürlüklerimizi derhal istiyoruz. Hakkımızın teslim edilmesini istiyoruz.”

ÇAKIRÖZER: BU KUKUKSUZLUK ARTIK BİTMELİ
Çakırözer ise Silivri’ye yaptığı ziyaretin ardından “Mesajları tek. Mesajları bir gün dahi içeride olmanın büyük haksızlık olduğu, kendi yaşamlarından çalınan gün olduğunu söylüyorlar. Bu hukuksuzluk artık bir an önce bitmeli” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.