İş Sanat’ın açılış sürprizi Vengerov

Kasım ayında İş Sanat sahnesinde 91 yaşındaki caz ustası Hank Jones’u bir diğer ismiyle “Bad Henry”yi ağırlayacak. Yuri Bashmet, Shlomo Mintz ile Moskova Solistleri ve Overtone Quartet’in de yer aldığı Kasım programı, İstanbullulara müzik ziyafeti sunacak. Türk izleyiciler, 24 Kasım’da son albümleri ile İş Sanat sahnesine konuk olacak Pink Martini ile hasret giderecek.

İş Sanat, yeni sezonun açılışını 8 Kasım Pazar akşamı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın vereceği konserle yapacak. Klasik müzik tutkunları için çok özel bir konser olması beklenen açılışta, orkestranın şefliğini dünyanın yaşayan en mükemmel keman virtüözlerinden biri olarak nitelenen Maxim Vengerov yapacak.

Londra Kraliyet Müzik Akademisi’nde profesörlük yapan Vengerov, keman virtüözü olarak kariyerinde en üst noktaya ulaştığı sıralarda kolundan bir rahatsızlık geçirince kemancılığa ara veren ve daha sonra akıl hocası Rostropovich gibi kariyerine şef olarak devam eden bir müzisyen. Beethoven’ın Egmont Uvertürü, 5 numaralı piyano konçertosu ve 5. Senfonisinin seslendirileceği konserde orkestranın eşlik edeceği solist, piyano virtüözü ve Brüksel Kraliyet Konservatuarı’nda profesörlük yapan Türk sanatçı Muhiddin Dürrüoğlu. 11 yaşındayken Ankara Devlet Konservatuarı’na giren Dürrüoğlu, henüz 14 yaşındayken üstün yetenekli çocuklarla ilgili özel statüde eğitim almaya başlamıştı. Vengerov yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Amerika, Latin Amerika ve Avrupa’da yakından tanınan ve uluslararası birçok saygın ödülün sahibi olan piyanist Dürrüoğlu’na eşlik edeceği konser iki müzik dehasının sahnedeki birlikteliğini izlemeye ve dinlemeye değer bir performans olacak.

91’lik caz efsanesi “Bad Henry”

Açılış konserinin hemen arkasından 9 Kasım Pazartesi günü ise İş Sanat’ın “Cazın Ustaları” programının ilk konuğu Hank Jones Trio sahne alıyor. Efsane caz piyanisti Jones, 1918 Missisipi doğumlu. 91 yaşında olan cazın yürüyen tarihi Jones, çalış stili ve besteciliği ile caz dünyasının yol göstericileri arasında bulunuyor. Usta cazcı, “Bad Henry” takma ismiyle de biliniyor.

Ella Fitzgerald, Charlie Parker, Charlie Haden gibi isimlerle çalışmış, Marilyn Monroe’ya J. F. Kennedy için ‘İyi ki Doğdun Başkan’ı söylerken eşlik etmiş, 70 yıllık kariyerinde prestijli ödüller sahibi olmuş, yaşayan caz efsanelerinin belki de sonuncusu 91 yaşındaki Hank Jones’un üçlüsüyle vereceği konser sanatçıyı İstanbul’da izlemek için son şans olabilir.

Moskova Solistleri ile unutulmaz bir akşam

17 Kasım Salı akşamı İş Sanat Sahnesi’nde yer alacak Moskova Solistleri’ne solist olarak keman sanatçısı Shlomo Mintz eşlik edecek. Orkestranın kurucusu ve şefi Yuri Bashmet aynı zamanda bir viyola ustası. Aralarında jenarasyon farkı olmasına rağmen ortak bir müzik görüşüne sahip olduğu efsane müzisyenler Sviatoslav Richter ve Msitslav Rostropovich ile gerçekleştirdiği çalışmalar takdirle karşılanmıştır.

Yuri Bashmet’in 1992’de Rusya’nın en yetenekli genç müzisyenlerini, Moskova Konservatuarının mezunlarını ve yüksek lisans öğrencilerini bir araya getirerek yarattığı Moskova Solistleri, kısa zamanda uluslararası bir üne ulaştı. Performansları BBC, Bayerischer Rundfunk, Radio France, Radio Luxembourg gibi en büyük radyo kuruluşları tarafından kaydedildi. Topluluk yaptığı kayıtlarla pek çok Grammy ödülüne aday gösterildi. 2007’de ise Stravinsky ve Prokofiev’in müziğiyle yapılan bir kayıt için Grammy ödülünü kazandı.

Konserde solist olarak yer alan İsrailli sanatçı Shlomo Mintz’i, eleştirmenler, meslektaşları ve izleyicileri zamanımızın en başta gelen, saygıdeğer kemancılarından biri olarak görüyor. Aynı zamanda şeflik de yapan Mintz, dünya çapında alkışlanan orkestraları yönetti. Zagreb Filarmoni Orkestrasının Baş Konuk Şefi de olan Mintz, yoğun solist programının yanı sıra bu görevini de sürdürüyor.

Yepyeni dörtlü Overtone Quartet dünya turunda

21 Kasım Cumartesi akşamı, İş Sanat sahnesine yepyeni bir dörtlü geliyor. Uzun yıllardır caz müziği alanında çalışan müzisyenler Overtone adını verdikleri gruplarıyla dünya turnesine çıktılar ve büyük övgüler aldılar. Türk cazseverlerin birçok kez izleme fırsatını bulduğu sahneye çıktığında bir rock yıldızı gibi çığlık ve ıslıklarla karşılanan Dave Holland’ın liderliğindeki dörtlü unutulmayacak bir konsere imza atacak. Grammy ödüllerine doymayan Holland’ın konserlerinde görmeye alıştığımız saksofoncu Chris Potter dışında piyanist Jason Moran ve davul ustası Eric Harland’ın meydana getirdiği yıldız dörtlünün aybaşında New York Blue Note’ta verdikler konser büyük övgüler aldı. İş Sanat’ın da parçası olduğu özel turun diğer ayakları ise Londra, Almanya, Avusturya, Fransa, İtalya, Portekiz ve İsviçre…

Pink Martini yeni albümüyle İş Sanat’ta

24 Kasım Salı günü Türk izleyicilerin sevgilisi Pink Martini İş Sanat’a yeni albümleri “Splendor in the Grass” ile konuk oluyor. Samurayların aşk şarkılarından, 1930’ların Küba müziğine Fransızca şansonlardan Brezilya sokak şarkılarına kadar dinlenmesi en keyifli şarkıları tozlu raflardan bulup çıkartan topluluk, China Forbes’un kulak pası silen sıcak vokaliyle ve yepyeni şarkılarıyla yine unutulmayacak bir konsere imza atacak.

Ebedi çocukluk: Peter Pan

İş Sanat’ta geçen sene çok ilgi gören ve hiçbir zaman modası geçmeyen “Peter Pan” bu sezon da devam ediyor. 15 Kasım Pazar günü İş Sanat, çocuklar için de sezonu açıyor ve onları “Düşler Ülkesi”ne doğru bir yolculuğa çıkartıyor. Hiç büyümeyen çocuk Peter Pan ve onunla birlikte maceraya atılan arkadaşlarının öyküsü her yaştan çocuk ve çocuk kalan büyüklerle buluşuyor.

Oyunu J.M. Barrie’nin “Peter Pan ya da Büyümeyen Çocuk” eserinden uyarlayan Zeynep Avcı. Yönetmenliğini Işıl Kasapoğlu üstleniyor.

İŞ SANAT KASIM PROGRAMI

8 Kasım Pazar AÇILIŞ KONSERİ: BORUSAN FİLARMONİ & MAXIM VENGEROV (şef) ve MUHİDDİN DÜRRÜOĞLU (piyano)

9 Kasım Pazartesi CAZIN USTALARI: HANK JONES TRIO

15 Kasım Pazar PETER PAN – Çocuk oyunu

17 Kasım Salı MOSKOVA SOLİSTLERİ & YURI BASHMET (şef, viyola) & SHLOMO MINTZ (keman)

21 Kasım Cumartesi CAZIN USTALARI: OVERTONE QUARTET (DAVE HOLLAND (bas), CHRIS POTTER (saksofon), JASON MORAN (piyano), ERIC HARLAND (davul))

24 Kasım Salı PINK MARTINI – Splendor in the Grass

716050cookie-checkİş Sanat’ın açılış sürprizi Vengerov

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.