Türk vatandaşlarına Schengen vize şikayeti AKPM gündeminde

Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği üyesi ülkelere gitmek için aldığı Schengen vizesi konusunda yaşanan sıkıntılar bir süredir gündemde. Bu konu bugün Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Genel Kurulu’na gelecek.
Türk vatandaşlarının Schengen vizesi alırken karşı karşıya kaldığı sorunlar, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Genel kurulu’nda görüşülecek.
Meclisin Türk Grubu, yaşanan sorunları ve çözümlerini içeren bir rapor hazırladı.

Vize alımlarında, yaşanan sıkıntılar aktarıldı.

Raporda, Schengen Bilgi Sistemi’nin Schengen alanına dahil kimi ülkeler tarafından keyfi biçimde kullanıldığı anlatıldı.

Schengen vize başvurularına yanıtların keyfi olarak verildiğini söyleyen AKPM Türk Grubu üyesi Ziya Altunyaldız, “Hem AB muktesebatına uygun olmayan hem AB ile birlikte tüm üyelerin taraf olduğu AB insan hakları sözleşmesinde teminat altına alan temel insan haklarını ihlal eden bir yöne doğru evrildi Schengen vizesi uygulamaları” dedi.Türk vatandaşlarına Schengen vize şikayeti AKPM gündeminde - 12022 YILINDA SCHENGEN VİZESİ İÇİN KONSOLOSLUKLARA ÖDENEN BAŞVURU ÜCRETLERİ

Raporda Türk tarafının çözüm önerileri de yer aldığını belirten Altunyaldız, “Tüm ülkelerde yeknesak bir uygulamanın ortaya çıkması için denetim ve izleme mekanizmasının ortaya çıkarılması, yapılacak müracaatlarda ortaya konan ret gerekçelerinin mutlaka tarafa bildirilmesi ve yargı denetimine mutlaka ret kararlarının açılması lazım” değerlendirmesinde bulundu.
Türk vatandaşlarına Schengen vize şikayeti AKPM gündeminde - 22019-2020-2021 SCHENGEN VİZE BAŞVURU SAYILARI
Türk Grubunun beklentisiyse, Meclis’ten tavsiye kararı çıkması.

Altunyaldız, “Tavsiye kararı parametre değişikliğini anlayış değişikliğini, Avrupa ruhunun birlikteliğin gelecek inşasının yeniden yeşermesine dair bir pratiğin gelişmesini temenni ediyoruz” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi raporu bugün görüşecek. NTV

2639030cookie-checkTürk vatandaşlarına Schengen vize şikayeti AKPM gündeminde

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.