İNGİLTERE… Av. Muhammet Çankıran’ı doğum gününde anıyoruz

Bu hafta İngiltere gündeminde korona önlemlerinde gevşeme ve üçüncü aşı tartışılıyor. İngiltere basınında yer bulan iki haberi de burada sizinle paylaşmak istiyorum.

BBC’ye göre “McDonald’s 20.000 personel alacak ve 50 mağaza açacak…” Burger devi McDonald’s, 50 yeni mağaza açma planlarının bir parçası olarak bu yıl İngiltere ve İrlanda’da da 20 bin istihdan yaratmayı” planladığını açıkladı.

İngiltere’nin ünlü aşçılarından Jamie Oliver okullarda abur cubur yemeği yasaklatmakla kalmamış, 2017’de McDonald’s’a karşı açtığı davada hamburgerlerin köpek mamasına eş sayılan içinde et olmayan, hayvansal yağ hamuru ve amonyaktan oluştuğu kanıtlamıştı. Buna rağmen McDonald’slara ilgiyi anlayabilmiş değilim…

***

20 Haziran’da bir hafta sürecek Dünya Mülteciler Günü başladı. Dünyadaki mültecilerin sorunlarına dikkati çekildiği haftada BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne göre; 2020 sonu itibarıyla zulümden ve insan hakları ihlallerinden kaçmak zorunda kalan insanların dünyada toplam sayısı bir önceki yıla göre artışla 82,4 milyon dolayında.

Emperyalist ülkelerin sömürü çarkının dönmesi için çıkardığı savaş ve iç savaşlarda yerinden yurdundan olup mülteci konumuna düşen milyonlarca insanın üzerinden kirli pazarlıklar da yapıldığına tanık oluyoruz. Örnek mi? Türkiye ve Avrupa Birliği…

Geçen pazar The Sunday Times, İstanbul’un Aksaray semtindeki insan kaçakçılığını yazdı. Haberde, “İtalya üzerinden İngiltere’ye götürülmek üzere kişi başı 10.000 ila 15.000 sterlin arasında bir fiyat teklif edildiği” belirtildi. Türkiye’den kaçışa örnek gösterilecek bu haberde kaçmak isteyenlerin Fransa’dan İngiltere’ye ulaşmak için tekneyle Manş Denizi’ni aşmak için boğulma riskini kabul ettiklerini aktarıyor.

Türkiye her zaman mülteci üretmiş bir ülke. Türkiye’den İngiltere’ye 1980’lerin sonu, 90’lar hatta 2000’lerde gelen mültecilerin dramları umarım bir gün anlatılır. Ben bu köşede 80’lerin sonu ve 90’ların başında Türkiye’den gelen ve kalabilmek için yaptığı eylemlerde yanarak yaşamlarını yitiren Şiho İyigüven ve Turan Peköz ile 2005’te Campsfield House Detention Center’de kendisini asarak yaşamına son verdiği açıklanan Ramazan Kumluca’yı anmak istiyorum. Bu üç mülteci yaşamlarını yitirseler de Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı’nın mülteci politikasında kendisine çeki düzen vermesi ve sıkı mülteci uygulamasını yumuşattığını da belirtmeliyim.

Mülteciler Haftası’nda mültecilerin sorunlarını çözmek ve yaşam standartlarını yükseltmek için çaba gösteren Ali Aksoy’un da kulağını çınlatmak isterim. Mayıs 2000 Hackney Refugee Form (Mülteciler Formu) olarak kurulan ve adını 2018’de Hackney Refugee and Migroon Form’un kurucusu ve başkanı. Londra Belediye Başkanları’na danışmanlık yapan Ali Aksoy’un özverili çalışmalarını toplum unutmayacaktır. Kimseler yurdundan yuvasından olmasın, mülteci konumuna düşmesin dileğiyle…

***

Son olarak Muhammet Çankıran dostumuzu anıyoruz dostlar… 26 Mart 2020’de yitirdiğimiz Muhammet Çankıran’ı doğum günü 30 Haziran’da anacağız. Emekçi ve emekçi dostu efsane avukat Çankıran 30 Haziran saat 16’da sırlandığı Kuzey Londra’da Trent Park Mezarlığı’nda anılacak. Ayrıca aynı gün Turn Pike Lane’deki İAKM-Cemevi’nde saat 19-21 arasında da anma sürecek.

Muhammet Çankıran iyi bir avukat olduğu kadar çok iyi de bir yazardı. Zerrin Çankıran’ın eşinin yazılarını ve dostlarının yorumlarını kitaplaştırdığını da buradan duyurayım.

ÖNEMLİ NOT: Bu yazı yayınlandıktan sonra, 30 Haziran Çarşamba Muhammet Çankıran’ı anma etkinlikleri daha sonra açıklanacak bir güne ertelendi. Dostlara duyurulur…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen + three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.