Macar Türk işadamlarından iftar

Türk Macar İşadam Derneği’nin (TÜMİŞAD) Budapeşte’de düzenlediği coşkulu iftar programı renkli simaların katılımı ile gerçekleşti.

İnsanoğlu vicdanının sesine kulak vermelidir

Macaristan’ın Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz yaptığı konuşmada, birçok farklı coğrafyada zalimlerin zulmü altında inleyen insanların bulunduğunu, insanlık dramının yaşandığını, bunun son örneğinin Doğu Türkistan’da Müslümanlara reva görülen zulüm ve baskı olduğunu vurguladı. Bu zulmün bir an önce son bulması gerektiğini ifade ederken,” Dünyada adaletli, bağımsız ve güçlü milletlerin, yönetimlerin ve devletlerin olması en büyük arzumuzdur.” diyerek konuşmasına devam etti.

” Bu ay yetimlerin, yoksulların, yurtsuzların yanında olabilmenin kaygısını içimizde büyütme ayıdır. Bu durumda insanoğlu vicdanının sesine kulak vermelidir. Duaların bolca yapıldığı şu değerli vakitte dünyanın dört bir yanında 56 milyon insan evsiz barksız, aç susuz, yalınayak, mülteci olarak yaşam mücadelesi vermektedir. Son beş yıldır Türkiye 3 milyona yakın mülteciye 6 milyar dolarak yakın masraf ederek misafir etmektedir. Rabbimden bu acıların, dramların durmasını, barışın ve huzurun hakim olmasını diliyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat ise konuşmasında” Bizleri bu akşam biraraya getiren Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz’a ve yönetimine teşekkür ediyorum.TİKA dünyada 5 kıtada 47 ülkede 50 proğram ofisi bulunan, Türkiye’nin resmi kalkınma yardım kuruluşu olan ve 140 ülkeye yayılan faaliyetlerinın yanısıra gerçekleştirdiği binlerce proje ile Türkiye’nin yüz akıdır. TİKA son yıllarda Macaristan’da da birçok proje gerçekleştirmiştir, gerçekleştirmeye devam edecektir” dedi.

İftar programına, TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat, Büyükelçi Dobos Éva, Azerbaycan Cumhuriyeti Budapeşte Büyükelçi Müsteşarı Galib Hasanov, Kalocsa Belediye Başkanı Dr.Balint József, Szabadbattyán Belediye Başkanı Polyák István, Rákóczifalva Belediye Başkanı Kósa Lajos, Tomori Pál Főiskola Üniversitesi Rektörü Dr. Meszlényi Rózsa, Rektör Yardımcısı Doç.Dr.Falus Orsolya, Yunus Emre Enstitüsü Türk Kültür Merkezi Müdürü Yakup Gül, TC. Budapeşte Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri F.Seda Sevgi, Din Ataşesi Hüseyin Ersoy, TİKA Budapeşte Koordinatörü H.Pınar Özcan, Sudan Cumhuriyeti Ticaret Müşaviri Mohamed Salaheldin Hag Ali, Macaristan Bilimler Akademisi üyesi Prof.Dr. Dr.h. c. György Hazai, Universıty Of Physıcal Educatıon Genel Sekreteri Lehőcz Gábor, Magyarországi Muszlimok Egyháza Başkanı Sulok Zoltán Szabolcs, Magyar Külügyi Társaság Genel Sekreteri Pesuth Tamás, Magyarorszagi İszlam Kulturalis Egyesület Başkanı Mustafa Taşdemir, TÜMİŞAD yöneticileri ve üyeleri ile Macar, Boşnak, Filistin’li, Azeri, Romen, Yemen’li, Suudi Arabistan’lı, Çin’li, İran’lı, Sudan’lı sanayiciler, iş adamları ile birlikte Macaristan’da yaşayan Türk vatandaşları, akademisyenler, sporcular, doktor, avukat, mühendis, öğrenciler ve eğitimciler katıldı.

Suudlu Şeyh Muhammed Alshamrani Hocanın Kuran tilavetinin ardından Din Ataşesi Hüseyin Ersoy’un ezan okumasıyla birlikte dualar edilerek iftar edildi. Medine hurması, Gemlik zeytini ve Türk usullerine göre hazırlanmış yemekler iftar menüsünü oluşturdu.

Gecenin anısına TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat’a Fahri Konsolos Osman Şahbaz plaket sundu. İftar sonrasında misafirlere takdim edilen hediyelerin yanında Türk Hava Yolları (THY) davetliler arasında yapılan çekilişle iki kişiye Türkiye’ye uçak bileti hediye etti. Misafirler program sonrası geç saate kadar çay, kahve ve baklava eşliğinde oturup birarada sohbet etme imkanı buldu.

771190cookie-checkMacar Türk işadamlarından iftar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.