İNGİLTERE’DEN… Gündemde IRA var…

Obama’nın gidişini Davos çıkışı etkiledi’

The Economist ABD Başkanı Barack Obama’nın Avrupa gezisi kapsamında Türkiye’yi ziyaret etmesini AB desteği ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos çıkışının faydası olarak yorumladı. Üst düzey bir yetkilinin Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni bir “altın çağın” yaşandığından bahsettiğini aktaran dergi “Türkiye ile ABD arasında en önemli konu İran.”

***

FT: Irak’ta Kürtler kaygılı
Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani, Amerikalıların bir gün terk edeceği Irak’ta ulusal uzlaşmanın, ülkenin gelecekteki istikrarının tek garantisi olduğunu belirtti. Barzani, Kürtlerin 2007’de Kerkük’ün statüsü konusunda yapılması gereken referandumun ertelenmesini kabul ederek fedakarlık yaptıklarını savundu. Kerkük halkının Kerkük’ün kimliği konusunda söz sahibi olmasından yana olduklarını belirten Barzani, “Biz Kerkük’ün Kürdistan’ın bir parçası olduğunu söylüyoruz. Eğer Irak’taki diğer gruplar Kürtlerin bundan vazgeçmesi gerektiğini düşünüyorsa, bu hiçbir zaman olmayacaktır” dedi. Barzani Irak’ta kalıcı bir çözümün federal sistemde yattığını da savundu.

***

Londra’da Newroz-Nevruz tartışması
Londra Büyükşehir Belediyesi, 14 Mart’ta Trafalgar Meydanı’nda organize edeceği ‘Newroz’ kutlamalarına Türk dünyasının kurduğu Turkic Forum’un ‘Nevruz’ komitesini çağırmadı. Turkic Forum da Türk kökenli Belediye Başkanı Boris Johnson’a şikayet mektubu yazdı.

Önceki haberÇağan Irmak: Hep kendi yazdıklarımı çekeceğim
Sonraki haberSüleyman’ın meseleleri
1958’de Akşehir’de doğdu. Parkalı dönemin tanıklığını yaptı. 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’de Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde ‘master’ yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı.1985’de yerleştiği Londra’da da medya okudu ve film yapımcılığı kursları aldı. Nokta İngiltere Temsilciliği yaptı ve Hürriyet Londra bürosunda görev aldı.1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak çalıştı.2001 ekonomi krizinde Londra’ya döndü ve gazeteciliğini sürdürdü. 2005 Ocak’ında dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. 2007'de "Aşkolsun Adı aşk olsun!" başlıklı belgesel romanı Türkiye'de yayınlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.