İNGİLTERE’DEN… Gündemde IRA var…

Obama’nın gidişini Davos çıkışı etkiledi’

The Economist ABD Başkanı Barack Obama’nın Avrupa gezisi kapsamında Türkiye’yi ziyaret etmesini AB desteği ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos çıkışının faydası olarak yorumladı. Üst düzey bir yetkilinin Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni bir “altın çağın” yaşandığından bahsettiğini aktaran dergi “Türkiye ile ABD arasında en önemli konu İran.”

***

FT: Irak’ta Kürtler kaygılı
Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani, Amerikalıların bir gün terk edeceği Irak’ta ulusal uzlaşmanın, ülkenin gelecekteki istikrarının tek garantisi olduğunu belirtti. Barzani, Kürtlerin 2007’de Kerkük’ün statüsü konusunda yapılması gereken referandumun ertelenmesini kabul ederek fedakarlık yaptıklarını savundu. Kerkük halkının Kerkük’ün kimliği konusunda söz sahibi olmasından yana olduklarını belirten Barzani, “Biz Kerkük’ün Kürdistan’ın bir parçası olduğunu söylüyoruz. Eğer Irak’taki diğer gruplar Kürtlerin bundan vazgeçmesi gerektiğini düşünüyorsa, bu hiçbir zaman olmayacaktır” dedi. Barzani Irak’ta kalıcı bir çözümün federal sistemde yattığını da savundu.

***

Londra’da Newroz-Nevruz tartışması
Londra Büyükşehir Belediyesi, 14 Mart’ta Trafalgar Meydanı’nda organize edeceği ‘Newroz’ kutlamalarına Türk dünyasının kurduğu Turkic Forum’un ‘Nevruz’ komitesini çağırmadı. Turkic Forum da Türk kökenli Belediye Başkanı Boris Johnson’a şikayet mektubu yazdı.

Önceki haberÇağan Irmak: Hep kendi yazdıklarımı çekeceğim
Sonraki haberSüleyman’ın meseleleri
Faruk Eskioğlu, (1958, Akşehir) gazeteci ve yazar. 1985'ten bu yana yaşadığı Londra'dan Türkiye'deki ulusal medyaya yönelik muhabirlik, temsilcilik yaptı. Londra'da yayınlanan Türkçe toplum gazetelerinde çalıştı ve bazı gazetelerin kuruluşunda yer aldı. Halen sosyolojik değeri olan haber ve araştırmalara ağırlık veren yazar, halen 2004'te kurduğu Açık Gazete'yi (acikgazete.com) yönetiyor ve köşe yazarlığını sürdürüyor.Eskioğlu, 13'üncü yüzyılın sonunda Horasan'dan Akşehir Maruf köyüne yerleşerek tekke kuran Hasan Paşa soyundan geliyor. Hasan Paşa'nın oğlu Şeyh Hacı İbrahim Veli Sultan'ın "Mülk Allahındır" felsefesiyle Anadolu'da bir ilk sayılan kendine adına kurduğu yoksullara yardım vakfı ise halen faaliyettetir.Eskioğlu, ilk ve orta öğrenimini Akşehir'de tamamladıktan sonra 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’te Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde "master" yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. Aralık 1985’te kendi deyimiyle "siyasi sürgün" olarak geldiği Londra’da ilk 2 yıl baba mesleği kasaplık yaptı. İngilizce öğrendikten sonra medya okudu. Uzun yıllar Nokta dergisi İngiltere Temsilciliği, Hürriyet Londra bürosunda habercilik yaptı. Gazeteciliğin yanısıra 1986-98 arasında grafiker tasarımcı olarak çalıştı. Ayrıca pek çok siyasi afiş ve logo tasarladı.1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak görev yaptı. “Basında etik ve toplam kalite yönetimi” üzerine araştırmalar yaptı, bu konudaki konferans ve panellere katıldı.Türkiye’deki 2001 ekonomi krizinde Londra’ya dönerek grafiker tasarımcılık ve gazeteciliği sürdürdü. Toplum gazetelerinden Olay’da genel yayın yönetmenliği yaptı. Londra’da ilk Türkçe internet gazetesini çıkardı ve toplum gazetelerine ilk ajans hizmeti sundu. 2004’te dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. İki ayrı toplum gazetesini yayına hazırladı. Türkiye’deki bazı tv kanallarına haber geçti, uzun süre Akşam Londra Temsilciliği’ni üstlendi.Londra'da 2004’te "İçimizden Birisi: Vanunu" başlıklı bir kısa film çekti. Londra'daki toplumu anlatması açısından bir ilk sayılan "Aşkolsun! Adı Aşkolsun" başlıklı belgesel romanı 2007’de Türkiye’de yayımlandı. Türkiye'den 150 ve Kıbrıs'tan 100 yıllık İngiltere'ye göçün anlatıldığı 3 ciltlik "Londra'da Bizim'Kiler" başlıklı araştırması 2019 sonunda çıktı. Eskioğlu’nun Su ve Defne (2004) adlı ikiz kızları bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.