İNGİLTERE’DEN… Gündemde IRA var…

Obama’nın gidişini Davos çıkışı etkiledi’

The Economist ABD Başkanı Barack Obama’nın Avrupa gezisi kapsamında Türkiye’yi ziyaret etmesini AB desteği ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos çıkışının faydası olarak yorumladı. Üst düzey bir yetkilinin Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni bir “altın çağın” yaşandığından bahsettiğini aktaran dergi “Türkiye ile ABD arasında en önemli konu İran.”

***

FT: Irak’ta Kürtler kaygılı 
Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani, Amerikalıların bir gün terk edeceği Irak’ta ulusal uzlaşmanın, ülkenin gelecekteki istikrarının tek garantisi olduğunu belirtti. Barzani, Kürtlerin 2007’de Kerkük’ün statüsü konusunda yapılması gereken referandumun ertelenmesini kabul ederek fedakarlık yaptıklarını savundu. Kerkük halkının Kerkük’ün kimliği konusunda söz sahibi olmasından yana olduklarını belirten Barzani, “Biz Kerkük’ün Kürdistan’ın bir parçası olduğunu söylüyoruz. Eğer Irak’taki diğer gruplar Kürtlerin bundan vazgeçmesi gerektiğini düşünüyorsa, bu hiçbir zaman olmayacaktır” dedi. Barzani Irak’ta kalıcı bir çözümün federal sistemde yattığını da savundu.

***

Londra’da Newroz-Nevruz tartışması
Londra Büyükşehir Belediyesi, 14 Mart’ta Trafalgar Meydanı’nda organize edeceği ‘Newroz’ kutlamalarına Türk dünyasının kurduğu Turkic Forum’un ‘Nevruz’ komitesini çağırmadı. Turkic Forum da Türk kökenli Belediye Başkanı Boris Johnson’a şikayet mektubu yazdı.

***

İrlanda’da vurulan bir asker Türk kökenli
İngiltere Savunma Bakanlığı Kuzey İrlanda’da terörist saldırı sonucu ölen askerlerin birinin ismi Cengiz Azimkar olarak açıklandı.

***

Kuzey İrlanda’da IRA tehdidi görüşülüyor 

Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti polis şeflerinin, İRA’dan ayrılan şiddet yanlısı ‘Gerçek IRA’nın düzenlediği son iki terörist eylemle ortaya çıkan yeni tehdidi değerlendirmek üzere toplanacağı açıklandı.

İngiltere ve İrlanda hükümetleri 2006’da, Kuzey İrlanda’da iktidar paylaşımına dayalı özerk yönetim oluşturulmasına yönelik yeni bir yol haritası açıklamıştı.

***

‘İrlanda saldırısında asıl hedef Sinn Fein’
The Financial Times, Kuzey İrlanda’daki kanlı saldırıların hedefinin eski IRA’nın siyasi kanadı Sinn Fein olduğunu savundu. Sinn Fein de saldırıları ‘Tüm İrlanda adasına ihanet’ diye niteledi.

***

Açlık 20 Mart’ta vizyona giriyor.
IRA’nın efsanevi önderlerinden ve İngiliz parlamentosu milletvekili Bobby Sands’ın yaşamının son haftalarını konu alan Hunger (Açlık) 20 Mart’ta vizyona giriyor.

***

Irak’tan dönen askerlere protesto
Irak’tan dönen İngiliz askerlerini ‘bebek katilleri’ pankarlarıyla protesto eden bir gruba bayrak ve çiçeklerle karşılamaya gelenler saldırmak isteyince, polis protestocuları çember altına aldı.

Londra’da bedava dağıtılan Lite gazetesi ise protestocularınn Luton Havalimanı baggaj bölümü çalıanları olduğunu öne sürerek, “Biz hala gazozlara uçağı almamaya devam edin” diye eleştirel yaklaştı.

Daily Telegraph, Irak’tan dönen İngiliz askeri birliğinin bir Müslüman grup tarafından protesto edilmesini ‘İngiltere bir savaş veriyor ve biz düşmanlarımıza karşı fazla yumuşak davranıyoruz’ diye değerlendirdi. Polisin bu gösterilerde tek yaptığının askerlere ‘suçlu’ ve ‘terörist’ diyen bu kişilere karşı çileden çıkan kişileri tutuklamaları da bizi şaşırtmamalı.”

***

‘Darwin sansürü’ İngiltere’de tam tersine

İngiltere’de okullara dağıtılan yeni rehber kitaplarında, ‘Darwin karşıtı yaratılış düşüncesinin yalnızca dini eğitimde öğretilmesini, ancak bilim derslerinin müfredatına girmemesi gerektiği’ yer aldı.  monarşi…

***

John Lewis’in karı yüzde 26 düştü 
İngiltere’nin en büyük mağazalarından biri olan John Lewis’in karının 2008 yılında yüzde 26 azaldığı açıklandı.

Londra polisinden PKK’ya savaş
LONDRA – Londra’da polis teşkilatı, yasaklanmış terör örgütü listesindeki PKK/Kongre Gel adına para toplayanların bildirilmesini istedi.

***

BM: İngiltere gizli hak ihlali yapıyor
The Guardian, BM raporunun İngiltere ile birlikte ABD, Almanya, İtalya, Polonya ve Romanya’yı da insan hakları ihlallerini gizlemekle suçladığını belirtiyor. Raporda İngiltere’nin tutukluların işkence görmesi mümkün olan yer ve ülkelere transfer edilmesinde oynadığı role değinildi.

***

‘Kapitalizm yine çökebilir’
İngiltere’nin ciddi ulusal ekonomi gazetesi Financial Times’da (FT) yer alan yazı dizisinde ‘Kapitalizm birinci dünya savaşı öncesinde de çökmüştü. Yine çökebilir’ değerlendirmesi yapıldı… 

***

İngiliz istihbaratına ‘ağır’ suçlama
İngiltere basını, Guantanamo’dan geçen ay serbest bırakılan İngiliz vatandaşı Binyam Muhammed’in maruz kaldığı işkencede İngiliz istihbaratının da payı olduğunu öne sürdü.

***

The Times: KKTC’ye gidin
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ‘zamanın durduğu mitolojik bir Ada’ olarak tanımlayan ve övgüye boğan The Times gazetesi, İngiliz turiste ‘kalabalıklardan önce siz oraya gidin’ tavsiyesinde bulundu.

***

İngiltere’de Llyods Bank devletin oldu
İngiltere’nin önde gelen bankası Llyods Bank grubu, devletin kontrolüne geçti. Lloyds Banking Gruptan yapılan açıklamada, Banka bünyesinde bulunan 260 milyar sterlin (367 milyar dolar) tutarındaki riskli varlıkları devletin üzerine alarak Llyod Bank’ın en büyük hissedarı konumuna geldiği belirtildi.

Önceki haberMechthild’in soyadını yazamayan acizlere kurs
Sonraki haberSarkozy ölümle tehdit edildi
Faruk Eskioğlu, (1958, Akşehir) gazeteci ve yazar. 1985'ten bu yana yaşadığı Londra'dan Türkiye'deki ulusal medyaya yönelik muhabirlik, temsilcilik yaptı. Londra'da yayınlanan Türkçe toplum gazetelerinde çalıştı ve bazı gazetelerin kuruluşunda yer aldı. Halen sosyolojik değeri olan haber ve araştırmalara ağırlık veren yazar, halen 2004'te kurduğu Açık Gazete'yi (acikgazete.com) yönetiyor ve köşe yazarlığını sürdürüyor.Eskioğlu, 13'üncü yüzyılın sonunda Horasan'dan Akşehir Maruf köyüne yerleşerek tekke kuran Hasan Paşa soyundan geliyor. Hasan Paşa'nın oğlu Şeyh Hacı İbrahim Veli Sultan'ın "Mülk Allahındır" felsefesiyle Anadolu'da bir ilk sayılan kendine adına kurduğu yoksullara yardım vakfı ise halen faaliyettetir.Eskioğlu, ilk ve orta öğrenimini Akşehir'de tamamladıktan sonra 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’te Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde "master" yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. Aralık 1985’te kendi deyimiyle "siyasi sürgün" olarak geldiği Londra’da ilk 2 yıl baba mesleği kasaplık yaptı. İngilizce öğrendikten sonra medya okudu. Uzun yıllar Nokta dergisi İngiltere Temsilciliği, Hürriyet Londra bürosunda habercilik yaptı. Gazeteciliğin yanısıra 1986-98 arasında grafiker tasarımcı olarak çalıştı. Ayrıca pek çok siyasi afiş ve logo tasarladı.1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak görev yaptı. “Basında etik ve toplam kalite yönetimi” üzerine araştırmalar yaptı, bu konudaki konferans ve panellere katıldı.Türkiye’deki 2001 ekonomi krizinde Londra’ya dönerek grafiker tasarımcılık ve gazeteciliği sürdürdü. Toplum gazetelerinden Olay’da genel yayın yönetmenliği yaptı. Londra’da ilk Türkçe internet gazetesini çıkardı ve toplum gazetelerine ilk ajans hizmeti sundu. 2004’te dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. İki ayrı toplum gazetesini yayına hazırladı. Türkiye’deki bazı tv kanallarına haber geçti, uzun süre Akşam Londra Temsilciliği’ni üstlendi.Londra'da 2004’te "İçimizden Birisi: Vanunu" başlıklı bir kısa film çekti. Londra'daki toplumu anlatması açısından bir ilk sayılan "Aşkolsun! Adı Aşkolsun" başlıklı belgesel romanı 2007’de Türkiye’de yayımlandı. Türkiye'den 150 ve Kıbrıs'tan 100 yıllık İngiltere'ye göçün anlatıldığı 3 ciltlik "Londra'da Bizim'Kiler" başlıklı araştırması 2019 sonunda çıktı. Eskioğlu’nun Su ve Defne (2004) adlı ikiz kızları bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.