Darbe İçinde Darbe İçinde Darbe

DEMİR KÜÇÜKAYDIN –  Yorum soran ve niye yazmıyorsun diyen ve çok uzun yazdığımdan yakınan okur ve arkadaşlar için kısaca yorumum: Darbe İçinde Darbe İçinde Darbe.

(Açıklaması: (1) Erdoğan’ın darbesi (halen yürürlükte); (2) Erdoğan’a karşı darbe girişimi (Akim Kaldı); (3) Akim kalan darbeyi kullanarak birinci darbenin pekişmesi veya “Update” yapması. (Şu an yaşanan). Sonuç: şu anki rejim: Darbe içinde darbe.

Yapılacak iş: Klişeleşmiş “Demokrasi Güçlerinin Birliğideğildir.

Bugünkü programları, stratejileri ve taktikleriyle; örgüt yapıları ve anlayışlarıyla ne yeni bir güç yaratabilirler; ne de sabrın derinliklerini ve coşkunun zirvelerini harekete geçirebilirler.

Demokrasi güçlerinin her birinin (Kürtler, Aleviler, laikler, inanç olarak Müslümanlar, Demokratlar ve Sosyalistler) kendini program, strateji, taktik olarak baştan yenilemesi gerekir. Bu ise bu güçlerin her birinin kendi içinde var olan yapı, program, strateji ve taktiklere karşı teorik, ideolojik ve politik bir mücadele gerektirir. Her “dış savaş” önce veya yanı sıra bir “iç savaş” gerektirir.

Bu güçlerin hiç birinde gerçekten demokratik program ve stratejiye sahip güçler akımlar ve bunların var olan yapılara karşı bir mücadelesi ve “İç savaşı” görülmüyor. Bu olmadan bir şey olmaz.

Her biri içindeki demokratların neyi savunması gerektiğine ilişkin olarak yıllardır yazdıklarımız ortadadır.

Bugün Türkiye’de ve Ortadoğu’da demokratik özlemleri olan muhalefet odakları vardır ama demokratik bir programı olan, ve bu programa uygun strateji taktik ve örgüt biçimlerini hiç olmazsa taslaklaştırmış bir örgüt, yayın vs. bir yana, entelektüel akım; bir çevre bile yoktur.

Bunlar bile ortada yokken yenilgilerin birbirini izlemesi kaçınılmazdır.

Oku ne kadar uzağa atmak istiyorsanız yayı o kadar germeniz; ne kadar ileri sıçramak istiyorsanız, o kadar gerileyip hız almanız ve enerji toplamanız gerekir.

________________

[email protected]

1648150cookie-checkDarbe İçinde Darbe İçinde Darbe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.